&&&

Çin ile ABD arasında güç gösterisine doğru - Reuters

"Trump ekibinin Çin'e karşı sert bir tutum takındığı gerçeğiyle yüzleşilmeli, her tür saldırıya karşı tam hazırlıklı olunmalıdır."Reuters / 23.12.2016

Donald Trump'ın Çin'e karşı sert politikadan yana olan bir ekonomist olan Peter Navarro'yu Beyaz Saray Ulusal Ticaret Konseyi'ne başkan olarak seçmesinden sonra Çin'de devlete ait medya organları alarma geçerek, "ABD ile bir güç gösterisi" olabileceği uyarısında bulundu.

Akademisyen olan Navarro, "Çin Eliyle Ölüm: Amerika Üretim Üssünü Nasıl Kaybetti" gibi bir çok kitap yazmış bir yatırım danışmanı. Adı geçen kitabı, Pekin'in Asya'da baskın ekonomik ve askeri güç olma arzusuyla ilgili bir belgesel film haline de getirildi.

Devlete ait China Daily'de yayımlanan başyazıda "Çin'e karşı peşin hükümlü Navarro gibi kişilerin bir sonraki yönetimde önemli konumlarda çalışmak üzere seçilmeleri gülüp geçilecek bir olay değil" ifadeleri kullanıldı.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Shen Danyang, "ABD hükümetinde nasıl bir değişim olursa olsun - başkan, ticaret sekreteri, ticari temsilci- Çin ile Birleşik Devletler'in ortak çıkarları, farklılıklarından daha büyüktür" dedi. Ancak, ABD'nin hataları tekrarlamamak için dikkat etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Shen, detaylandırmadan, "Kendi hasta olduğunda başkalarına ilaç kullandıran bir anlayışa karşıyız, Bu geçmişte oldu ve gelecekte de olabilir." dedi.

Çin Komünist Partisi tarafından yayınlanan Global Times gazetesi de Trump'ın Navarro seçiminin "hiçbir şekilde olumlu bir işaret olmadığını" söyledi. Gazetede yayımlanan başyazıda "Çin, Trump ekibinin Çin'e karşı sert bir tutum takındığı gerçeğiyle yüzleşmeli, herhangi bir yanılsamadan kurtulmalıdır ve Trump yönetimininden gelecek her tür saldırıya karşı tam hazırlıklı olunmalıdır. (...) Washington, Çin'i temel çıkarları üzerinden kışkırtmaya cesaret ederse, Pekin ABD'yle bir güç gösterisine girmekten korkmayacak ve ABD'yi Çin'e saygı duymaya ikna edecektir." denildi.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.