&&&

BM'nin İsrail kararı Orta Doğu'da savaşa yol açabilir - DEBKAfile

"Trump, Amerika'yı küresel bir güç olarak yeniden inşa etmesi için seçildi...ABD ve İsrail'in askeri güç kullanması gerekebilir."DEBKAfile / 24.12.2016

23 Aralık 2016 Cuma günü kabul edilen, İsrail yerleşimlerini kınayan BM Güvenlik Konseyi kararını veto etmekten kaçınarak İsrail'i yüzüstü bırakan ABD değildi. İsrail'i yüzüstü bırakan ABD Başkanı Barack Obama'ydı ve bunu ilk kez yapmadı. Obama, sekiz yıllık görev süresinde, güvenliğini tehlikeye sokan konularda İsrail'i en az üç kez yalnız bıraktı:

Obama'nın "Arap Baharı"nın ilk sonuçlarından biri, Hüsnü Mübarek'in Mısır cumhurbaşkanı olarak devirilmesi ve Müslüman Kardeşler'in Kahire'de iktidara gelmesine verdiği doğrudan destek oldu.

Dört yıl sonra, Obama, İran'ı ayrıcalıklı bir statüyle ödüllendirmek için İsrail'e sırt çevirdi. ABD ve Avrupa'nın yaptırımları hafifletmesinin sonucu olan 250 milyar dolarlık bir katkı ile İran'ın, askeri nükleer programının altyapısını korumasına ve balistik füzeler geliştirmeye devam etmesine izin verildi.

Suriye'deki katliamın dehşeti, Tahran'ın acımasız Esad rejimi yanında savaşmaları için Devrim Muhafızları'nı Irak üzerinden Suriye'ye göndermesine Obama tarafından izin verildiği gerçeğini gölgeledi.

Obama, sanki olan bitenler tamamen normalmiş ve izlediği politikaların, düşmanlarını İsrail'in arka kapısına getirmesiyle bir ilgisi yokmuş gibi, İran yanlısı Şii grupların -Hizbullah dahil- Suriye'ye akınını durdurmak için hiçbir bir çaba göstermedi.

Bunlarla birlikte, Obama, başta gelişmiş ABD silah sistemlerinin sağlanması ile, İsrail'in güvenliğini desteklemek için kendinden önceki tüm ABD başkanlarından daha fazlasını yapmış olduğunu vurgulamaktan yorulmadı. İki ülke arasındaki askeri ve istihbarat ilişkilerinin yakın olması nedeniyle söyledikleriyle çelişecek herhangi bir ses çıkmadı.

Görevdeki başkanın tavrındaki ikiyüzlülüğe işaret etme zamanı geldi: Yahudi devletinin en yakınındaki düşmanlarına daha az faydası dokunsaydı, belki İsrail Amerikan askeri donanımına daha az bağımlı olacaktı.

BM Güvenlik Konseyi'nin en son aldığı kararında İsrail, "Doğu Kudüs'ü de içeren İşgal altındaki Filistin Bölgesi'ndeki İsrail'in tüm yerleşim faaliyetleri uluslararası hukuk çerçevesinde yasadışıdır ve iki devletli çözüm temelinde barışın sağlanması için büyük bir engeldir." ifadeleriyle kınandı.

Ayrılmakta olan ABD başkanı görevdeki son haftalarını İsrail başbakanına, 20 Ocak'tan sonra bile unutamayacağı bir acı ders vermek için kullanmaya kararlı görünüyor. Ama bir kez daha hata yapıyor. BM Güvenlik Konseyi kararı yakında bir kağıt parçası haline gelecek.

Filistinliler bu kararı uluslararası toplumun önünde sevinçle sallayacaklar, ancak İsrail tek bir yerleşim yerini kaldırmayacak, Kudüs'te yeni yerleşim yerlerinin inşasını durdurmayacak. Başbakanlık, kararın İsrail için bağlayıcı olmadığını ve kararı reddettiğini açıkça belirtti. Kararın tek somut sonucu, barışı sağlamayı bugüne kadar olduğundan daha zor hale getirmek olacak.

Donald Trump'ın, Oval Ofis'e girer girmez İsrail'i kurtarmak için koşacağı fikri aptalcadır. Trump, Amerika'yı küresel bir güç olarak yeniden inşa etmesi için seçildi. Bunu sağlamak, ABD'nin Orta Doğu'daki etkisinin geri kazanımını da gerektirir ancak Trump'ın bu amaca ulaşmak için nasıl bir politika izleyeceği bilinmemektedir. İsrail'i, destek vermesi için çağırmaya karar verirse, Obama'nın attığı adımlarda, özellikle İran'la olan nükleer anlaşma ve Filistinlilerle olan barış sürecinde, radikal değişiklikler yapacağını düşünmek mantıklı olur. Bu değişikliklerin tamamı barışçıl yollarla yapılamaz. Birleşik Devletler ve İsrail'in askeri güç kullanması gerekebilir.

Bu bağlamda, Filistinliler ile diğer sertlik yanlıları ve müzakere karşıtları, bu kararı İsrail'e saldırmak ve daha fazla terör eylemi yapmak için mazeret olarak kullanacağından, BM Güvenlik Konseyi'nin 2334 sayılı Kararı, barışın önünde duran gerçek engel haline gelebilir, Orta Doğu'da savaşa önayak olmaya hizmet edebilir.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.