&&&

Nükleer bir saldırıda ne yapmalı? - 1

"İletişim için hazırlık yapın. Bilgi alabilmenin yanı sıra, başkalarına durumunuzu bildirebilmek hayati önem taşıyabilir."Birçok insanın nükleer tehditlerin gölgesinde yaşadığı Soğuk Savaş yıllar önce bitti. Ancak küresel siyaset istikrarlı olmanın çok uzağında, nükleer bir saldırı hala gerçek bir tehdit olarak sürüyor.

"İnsanlık tarihinde yankılanan en kalıcı ses, savaş tamtamlarının sesidir." Arthur Koestler.

Nükleer silahlar var olduğu sürece tehlike de her zaman var olacaktır.

Nükleer savaşta hayatta kalmak mümkün mü? Sadece tahminler mevcut; bazıları 'evet', bazıları 'hayır' diyor. Yüzlerce modern termonükleer silah bulunduğunu, en etkili olanlarının 1945'te Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarından binlerce kez daha güçlü olduğunu aklınızda tutun. Bu nükleer silahlar aynı anda ateşlendiğinde ne olacağını tam olarak tahmin etmemiz güç. Bazıları için, özellikle kalabalık nüfuslu merkezlerde yaşayanlar için bu yazıda bahsedilen konular boşuna bir çaba gibi görünebilir. Eğer birileri hayatta kalacaksa, bunlar zihinsel ve lojistik açıdan böyle bir olaya hazırlıklı olan ve stratejik öneme sahip olmayan ücra bölgelerde yaşayanlar olacaktır.

1. Önceden Hazır Olmak 

1.1. Plan yapın. Eğer bir nükleer saldırı olursa, dışarıda yiyecek bulmaya çalışmak güvenli olmayacaktır. En az 48 saat, tercihen daha uzun süre güvenli bir yerde kalmalısınız. Yiyecek ve tıbbi malzemelerin elinizin altında bulunması sizi rahatlatacak ve diğer yaşamsal ihtiyaçlara odaklanmanıza izin verecektir.

1.2. Bozulmaya karşı dayanıklı yiyecekler ve su depolayın. Bol karbonhidrat içeren gıdaları seçin ve serin, kuru bir yerde saklayın.

Pirinç
Un
Fasulyeler
Şeker
Bal
Makarna
Süt tozu
Kurutulmuş meyveler ve sebzeler

1.3. İletişim için hazırlık yapın. Bilgi alabilmenin yanı sıra başkalarına durumunuzu bildirebilmek hayati önem taşıyabilir. İhtiyaç duyabileceğiniz şeyler:

Bir radyo: Krank veya güneş enerjisiyle çalışan bir radyo edinmeye çalışın. Pilli bir radyonuz varsa yedek piller bulundurduğunuzdan emin olun.

Bir düdük: Yardım istemek için kullanabilirsiniz.

1.4. İlk yardım malzemeleri edinin: Birkaç tıbbi malzemeye sahip olmak, hayat ve ölüm arasındaki fark olabilir.

Bir ilk yardım seti satın alabilir veya kendiniz hazırlayabilirsiniz: Steril gazlı bez ve bandajlar, antibiyotik merhem, lateks eldiven, makas, cımbız, termometre.

İlk yardım bilginiz yoksa bir ilk yardım talimat kitapçığı edinin.  Yaraları sarmak, kalp masajı uygulamak ve yanık tedavisi hakkında bilgi sahibi olmasınız.

Bir ilaç kullanıyorsanız, küçük bir acil durum stoğu yapın.

1.5. Acil durum hazırlık setinizde bulunması gereken çeşitli eşyalar:

Bir el feneri ve piller
Toz maskeleri
Plastik örtü ve boru bandı
Kişisel hijyen için çöp torbaları, plastik kravatlar ve ıslak mendil
Gerektiğinde doğal gaz ve şebeke suyunu kapatmak için anahtar ve penseler.

1.6. Haberleri takip edin. Nükleer bir saldırının düşman bir ulusun can sıkıntısından kaynaklanması pek olası değil. Böyle bir saldırı muhtemelen gittikçe kötüleşen bir siyasi krizin sonucu olacak. Her ikisi de nükleer silahlara sahip olan ülkeler arasında konvansiyonel silahlarla yapılan bir savaş, hızlı bir şekilde sona ermezse, nükleer bir savaşa doğru tırmanabilir. Belli bir bölgede sınırlı bir nükleer saldırı, başka yerlere yayılıp topyekün bir nükleer savaşa dönüşebilir.

1.7. Risk değerlendirmenizi yapın ve eğer bir nükleer çatışma olası görünüyorsa tahliye planı üzerine düşünün.


Aşağıdaki hedeflere yakınlığınızı plan yaparken göz önünde bulundurun:


Askeri hava ve deniz üsleri. Bunların sınırlı bir nükleer saldırıda bile hedef olduğu kesin.


Limanlar ve havaalanları. Bunların sınırlı bir nükleer saldırıda bile hedef olması mümkün, bir topyekün nükleer savaşta ise kesinlikle hedef olurlar.Hükümet merkezleri. Bunların sınırlı bir nükleer saldırıda bile hedef olması mümkün, bir topyekün nükleer savaşta ise kesinlikle hedef olurlar.Büyük sanayi kentleri ve büyük nüfuslu şehirler. Bunların bir topyekün nükleer savaş olması durumunda saldırıya uğraması muhtemeldir.


1.8 Farklı nükleer silah türleri hakkında bilgi edinin:

Fisyon bombası (Atom bombası) en temel nükleer silahtır. Bu bombanın gücü, ağır çekirdeklerin (plütonyum ve uranyum) nötronlarla parçalanmasından gelir; Uranyum veya plütonyum parçalanırken her bir atom büyük miktarda enerji ve daha çok nötron açığa çıkarır. Açığa çıkan nötronlar son derece hızlı bir nükleer zincirleme reaksiyona neden olurlar. Bugüne kadar savaşta kullanılan tek nükleer bomba tipi fisyon bombalarıdır. Teröristlerin kullanabileceği en muhtemel bomba türüdür.

Füzyon bombası (Hidrojen bombası) bir fisyon bombasının ateşleyici olarak inanılmaz ısısını kullanarak hidrojen izotopları döteryum ve trityumu sıkıştırıp ısıtarak kaynaştırır ve büyük miktarda enerjiyi serbest bırakır. Füzyon bombaları termonükleer silahlar olarak da bilinirler, çünkü döteryum ve trityumu kaynaştırmak için yüksek sıcaklıklar gerekir. Bu bombalar genellikle Nagazaki ve Hiroşima'yı yok eden bombalardan yüzlerce kat daha güçlüdür. ABD ve Rusya'nın stratejik cephaneliğinin büyük kısmı bu tür bombalardan oluşur.

tercumeodasi.org


Kaynaklar: Planning Guidance for Response to a Nuclear Detonation - How to Survive a Nuclear Attack 

Nükleer bir saldırıda ne yapmalı? - 2

Blogger tarafından desteklenmektedir.