&&&

Trump'ın Rus destekçileri pişman olacak - Carnegie

"Amerika'yı tekrar harika yapmak' isteyen destekçilerinin beklentilerini karşılamak zorunda olan Trump için, daha sert bir retorik önemli."Andrey  Pertsev / Carnegie / 17.11.2016 

Rus medyası ABD seçimlerini ele alırken basit ama etkili bir strateji izledi. Trump'ın kendisi bu stratejinin merkezindeydi: Politik seçkinler ve açgözlü şirketlerin temsilcisi Hillary Clinton ile mücadele eden bir halk adamı. (Milyarder bir ailenin çocuğu olduğu örtbas edildi.)

Rus versiyonunda Trump miti, 'Rusya'nın dostu olduğu' düşüncesi etrafında dönüyordu. Trump, Rusya'ya karşı duyduğu dostluk hisleri hakkında çok şey söylemedi ve sıklıkla kendisiyle çelişti ama nadiren söylediği hoş sözler tekrar ve tekrar dolaşıma sokuldu. Trump'ı doğrudan Putin'le ilişkilendiren Clinton'ın seçim kampanyasıyla bu imaj desteklendi.
Şimdi, Trump miti ile oluşturan kamuoyuna göre, seçimin kazananı Rus halkına vaatlerini yerine getirmeli: Kremlin'le ilişkileri düzeltmek, yaptırımları kaldırmak ve Rusya'nın nüfuz alanlarıyla ilgili bir uzlaşmaya varmak. Ancak sorun şu ki, Trump bunların hiçbirini vaat etmedi. 

Cumhuriyetçiler daha sert bir dış politika yürütme eğiliminde ve 'Amerika'yı tekrar harika yapmak' isteyen destekçilerinin beklentilerini karşılamak zorunda olan Trump için, daha sert bir retorik önemli. Ödünler, bir ülke imajını 'süper güç' olarak pekiştirmek için fazla yarar sağlamaz. Dahası, Trump dramatik ve gösterişli hareketleri seviyor; yeni yaptırımlarla tehdit edebilir, daha fazla askeri tatbikat düzenlenmesini emredebilir ve provokatif açıklamalar yapabilir.
Rus halkı, ülkelerinin yeni dostunun aslında bir düşman olduğunu çok geçmeden öğrenebilir.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.