&&&

ABD Kongresi rapor istedi: Nükleer saldırı sonrası Rusya ve Çin hükümetleri ayakta kalabilir mi? - Bloomberg

"Yasa, bu iki nükleer güç için "hükümetin ayakta kalıp kalamayacağı, faaliyetlerinin, komuta ve kontrolünün devam edip etmeyeceği" ile ilgili bir rapor hazırlanmasını emrediyor."


Bloomberg / 30.01.2017

Başkan Donald Trump'ın Çin ve Rusya ile ilişkileri yeniden şekillendirmeye çalışıyor olmasına rağmen, ABD istihbarat birimleri ve Pentagon'un Stratejik Komutanlığı, Rusya ve Çin hükümetlerinin nükleer bir saldırı sonrası ayakta kalıp kalamayacaklarına dair yeni bir değerlendirme üzerinde çalışıyor.

Trump göreve başlamadan önce Kongre tarafından emri verilen bu yeni çalışma, Çin'in artan askeri cüretinden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in niyetlerine dair güvensizlikten ötürü derin endişe duyan hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partiden üyelerin desteğini aldı. 

Trump, ABD'nin nükleer kapasitesini "büyük ölçüde güçlendirme ve genişletme" vaadinde bulunurken, aynı zamanda Putin ile nükleer silahları azaltma karşılığında ABD'nin yaptırımlarını hafifletmesinin de içerebilecek anlaşmalar yapabileceğini söylüyor. İki lider Cumartesi günü telefonda yaklaşık bir saat konuştu.

Bu yılki Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın az dikkat çeken bir hükmü gereğince, Ulusal İstihbarat Dairesi ve nükleer saldırıları planlayıp yürütmekle görevli ABD Stratejik Komutanlığı, Rusya ve Çin'in nükleer bir saldırı sonrası durumunu değerlendirecek. Yasa, bu iki nükleer güç için "hükümetin ayakta kalıp kalamayacağı, faaliyetlerinin, komuta ve kontrolünün devam edip etmeyeceği" ile ilgili bir rapor hazırlanmasını emrediyor.

Raporda, hükümet için politik ve askeri açıdan önemli olan yer üstü ve yeraltı tesislerin konumları, bu tesislerle ilgili açıklamalar, çeşitli üst düzey yetkililerin kriz ve savaş döneminde hangi tesisleri yönetmelerinin beklendiği başlıkları yer alacak.

tercumeodasi.org
Blogger tarafından desteklenmektedir.