&&&

Rusofobi ve silah endüstirisi - RT

"Hillary Clinton'ın şok yenilgisinin açıklaması kısa süre sonra ortaya çıkıyor: Rusya'nın seçimlere müdahalesi!"

Neil Clark / RT (Russia Today)07.01.2017


Kızlarınızı evlerinizde saklayın! Gelen fırtınaya hazırlanın! Ruslar geliyor! 'Yeni Hitler' Vladimir Putin, Ukrayna'yı istila etti, Baltık ülkelerini tehdit ediyor ve Brexit'in, Donald Trump'ın seçim zaferinin ardında o var!

Zorba Rus devlet başkanı, hastaneleri eğlence olsun diye bombalamadığı, "şeytani Esad"ı desteklemediği, Demokrat Parti'nin e-postalarını hacklemediği ya da Rus atletlerine doping yapılması talimatını vermediği zamanlarda, Avrupa futbol şampiyonalarında İngiliz taraftarlarına holigan saldırıların düzenlenmesini planlıyor!

Bu herif kötülüklerine hiç ara vermez mi?

Batı'daki 'liberal' ve neocon medya organları tarafından 2016 yılında size sunulan haberler kısaca bu şekildeydi.

Şimdi anti-Rusya, anti-Putin histerisinin adım adım nasıl oluşturulduğuna daha yakından bakalım.

Ocak 
Dünyanın en zenginlerinin Davos'taki yıllık buluşmasında milyarder rejim değişikliği uzmanı George Soros, Vladimir Putin'i Suriye'ye müdahale ederek mülteci krizini  daha da kötüleştirmekle suçluyor. Soros, Batı'nın ülkeyi kasıtlı olarak istikrarsızlaştırmasından ve hükümet karşıtı "isyancı"lara destek vermesinden bahsetmiyor.

Bu arada ABD Avrupa Komutanlığı, "Rusya'nın saldırganlığını" en büyük tehdit olarak kabul eden strateji planını yayınlıyor.

Şubat 
Avrupa Politika Analizi Merkezi (CEPA), Rus Sputnik haber ajansı ile ilgili raporuyla, kendi deyimleriyle Rusya'nın "Orta ve Doğu Avrupa'daki dezenformasyon kampanyası" hedef alıyor.

'Tarafsız' sivil toplum örgütü CEPA'nın son donörleri arasında ABD Savunma Bakanlığı, Raytheon Company, Textron Systems, Sikorsky, Bell Helicopter ve Lockheed Martin bulunuyor. Yani burada çıkar çatışması yok, hacılar. Bu arada George Soros "Putin, Avrupa için IŞİD'den daha büyük bir tehdit" başlıklı bir makale yayınlıyor.

Mart
Rus hava kuvvetleri Suriye ordusunun, Palmyra antik kentini IŞİD'den geri almasına yardım ediyor. Fakat İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond pek mutlu görünmüyor. Mayıs ayında Palmyra'da düzenlenen ve önde gelen Rus klasik müzisyenlerin katıldığı kutlama konserini "tatsız" buluyor.

Birkaç ay önce aynı Philip Hammond, turistlerle dolu bir Rus uçağının IŞİD tarafından düşürülmesini Moskova'ya "bir uyarı atışı" şeklinde yorumluyor.

ABD'de, eğer John McCain gibi Rus pataklayan siyasetçileri izlemekten bıktıysanız, tamamen Amerikan vatandaşı kılığına girmiş iki Sovyet KGB ajanını konu alan "The Americans" dizisinin dördüncü sezonunun prömiyeri var. Yazarı ve yapımcısı Eski CIA görevlisi Joe Weisberg olan dizi, Batı'nın özgür toplumlarında jeopolitiğin asla eğlence ile birlikte sunulmadığı bir kez daha kanıtlıyor.

Nisan
ABD Savunma Sekreteri Ash Carter, 1 numaralı stratejik tehdit olarak IŞİD'i değil Rusya'yı görüyor.

Sadece iki hafta önce Brüksel'deki IŞİD terör saldırılarında öldürülen 32 masum insanın yakınları ve sevdikleri, onun ya da George Soros'un değerlendirmesine muhtemelen katılmazlar.

Rusya'nın NATO daimi elçisi Alexsandr Grushko, ABD'nin Avrupa'yı, artan savunma harcamalarını haklı göstermek için "efsanevi" bir Rus tehdidi ile korkuttuğunu söylüyor.

Mayıs
Yarışmanın kendi kurallarını ihlal etmesine rağmen, Ukrayna'dan Stalin'in 1940'lı yıllardaki sürgünleri hakkında bir şarkı, seçilmemiş jürilerin oylarıyla Eurovision'ı kazanıyor. (Halktan gelen oyların çoğunu Rusya aldı.)

NATO tweet atarak şarkıyı onayladı, ancak tabii ki Eurovision politik değildir. Bu sadece "Rus propagandası"!

Bu arada, NATO dışişleri bakanları, "saldırgan" Rusya'ya karşı koymak için ittifakın on yıllardır Doğu Avrupa'daki en büyük askeri yığınağını yapmakta anlaşıyorlar.

Haziran
İngilizler, AB yanlısı medyanın düzenli olarak yaptığı, bunun sadece Putin'in işine yarayacağı uyarılarına rağmen Brexit lehine oy kullanıyor.


Fransa'da Rus ve İngiliz futbol taraftarları arasında kavga çıkıyor. İngiliz hükümetinin Rus holiganların sıradan holiganlar olmadığından, "Kremlin bağlantıları" olduklarından ve Putin'in "hibrid savaş"ının parçası olduklarından şüphelendiği söyleniyor.

Marsilya'daki şiddet, Rusya'nın 2018 Dünya Kupası ev sahipliğinin iptal edilmesi çağrılarının yenilenmesine neden oluyor.

AB durumu daha da kötüleştirmek için Rusya yaptırımlarını altı ay daha uzatmaya karar veriyor.

Temmuz
Açıkça Rusofobide olimpiyat altın madalyasını almaya niyetli The Times gazetesi, iki buçuk gün içinde yedi anti-Rus makale yayımlıyor. (Bunlardan altısı RT'ye saldırı)

Makalelerin en öfkelisine göre, RT, "ekranlarımızda yeri almayan" bir "sahte haber kanalı".

Aynı yazar daha önce RT'yi neredeyse hiç kimsenin izlemediği bir TV kanalı olarak değerlendirmişti.

Peki kimsenin izlemediği bu kanal hakkında yazmaya dair saplantı neden?

Bu arada The Atlantic "korkutucu" bir soru sorar: "Rusya Baltık ülkelerini işgal eder ve bu olurken ABD başkanı Donald Trump ise ne olur?"

Atlantik Konseyi, Rusya'nın Polonya'yı bir gecede istila edebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Hiçbir kabus görmeden yaz tatilinin keyfini çıkarmayı mı düşünüyordunuz? Pompalanacak bir 'Rus tehdidi' olduğunda bu mümkün değil.

Ağustos
Hiçbir suçtan dolayı ceza almadıkları halde, dört yıldır hazırlandıkları turnuvada yarışma imkânından mahrum bırakılarak Rus paralimpik sporcuların, Rio'daki Paralimpik Olimpiyatlarına katılmaları topluca yasaklanıyor. Uluslararası Paralimpik Komitesinin İngiliz başkanı Sir Philip Craven, bu kararı alırken kendisin Spor Tahkim Mahkemesi tarafından "büyük ölçüde cesaretlendirildiğini" söyledi. Rusya'nın spor bakanı Vitaly Mutko, "masum sporcuları cezalandırmanın" "insan hakları ihlali" olduğunu söyledi.

Bu arada, Donald'ın başkanlık kampanyası hız kazanırken, uzman Kremlinolog Edward Lucas şu soruyu soruyor: "Trump bir Rus ajanı mı?"

The Intercept'te yayınlanan haber, ABD savunma şirketlerinin, sözde 'Rus tehdidinin' işleri için iyi olduğunu söylediklerini ortaya çıkarıyor.

Eski CIA direktörü ve Hillary Clinton destekçisi Michael Morell, Rusların sadece  yasaklanmasını istemiyor, öldürmelerini istiyor. Suriye'deki Rusların (ve İranlıların)  "bedel ödetmek için" "gizlice" öldürülmeleri gerektiğini söylüyor.

Eylül
ABD başkanlık seçimlerinde "Rus tehdidi" paranoyası artarken neocon Henry Jackson Topluluğu'ndan Dr. Andrew Foxall büyük NATO yığınaklarına rağmen İngiltere'nin hala Rusya ile başa çıkmak için "donanımsız" olduğunu belirtiyor.

"İttifak, saldırgan ve yeniden dirilen bir Rusya'yı caydırmak için gerekli olan askeri  yetenekleri artırma konusunda yeterince çalışmıyor."

Arthur Ransome'un çocuk klasiği macerası Swallows and Amazons'un yeni film versiyonu, romanın aslında olmayan iki yeni karakterle karşımıza çıkıyor; iki Rus ajanı.

Ekim
Birkaç ay önce İngiltere'ye Suriye'de Rusya ile birlikte çalışma çağrısı yapan Boris Johnson (şimdi İngiltere Dışişleri Bakanı) insanları Londra'daki Rusya Büyükelçiliği önüne protestoya çağırıyor.

Sağcı milletvekili Andrew Mitchell, Rus eylemlerini Nazilerinkilere benzetiyor. George Soros, Putin'i "insanlığa karşı iğrenç suçlar" işlemekle suçluyor.

İşçi Partisi milletvekili savaş yanlısı John Woodcock, Rusya'nın Dünya Kupasına ev sahipliği yapmaktan men edilmesini istiyor.

RT, İngiltere'deki banka hesaplarının kapatılacağı konusunda uyarılıyor ancak The Times bunun yeterli olmadığını söylüyor.

Bu arada NATO, 1941 Nazi istilasından bu yana Rusya'nın sınırındaki en büyük askeri yığınağa hazırlanıyor, kimin kimi tehdit ettiğini bana bir kez daha hatırlatıyor.

Kasım
Donald Trump ABD Başkanlığı'nı kazanıyor ve neo-conlar sahte solla beraber, yeni yılda Rusya ile olan ilişkilerin geliştirilmesi ihtimali üzerine çılgına dönüyor.

Hillary Clinton'ın şok yenilgisinin açıklaması kısa süre sonra ortaya çıkıyor: Rusya'nın seçimlere müdahalesi!

Washington Post, gerçek bir McCartizm ruhu içinde, WikiLeaks, antiwar.com ve Ron Paul Enstitüsü dahil olmak üzere 'Rus propagandasının rutin araçları' olarak suçlanan bir kara listelerini yayınlıyor.

Bu arada İngiltere'de, yeminli bir  Rus karşıtı olan eski muhafazakar milletvekili Louise Mensch "Leonard Cohen'in ölümü bize Amerika'nın kalıcı büyüklüğünün elmas gibi çok yüzü olduğunu hatırlatıyor. Rusya'nın hiç bir şeyi yok. Rusya neşesiz." tweetini atıyor.

Ona (1) Cohen'in Kanadalı olduğu (2) Rusya'nın dünyanın en büyük yazar, müzisyen ve sanatçılarını çıkardığı hatırlatılıyor. Mensch, Twitter hesabını 'koruma altına' alıyor.

Aralık
İşçi Partisi Meclisi Üyes, Blair ve AB destekçisi Ben Bradshaw parlamentoda, Rusya'nın "siber savaşı"nın Brexit referandumunu da "yüksek ihtimalle" etkilediğini söylüyor.

Açık olarak, AB'den ayrılma lehinde oy kullananlar bunu beyinleri Kremlin tarafından kontrol edildiği için yaptı. Bunun başka bir açıklaması olamaz.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a Ankara'da suikast düzenledi. New York Daily News köşe yazarı Gersh Kuntzman, Putin'i Hitler'e benzeterek cinayeti savunuyor.

Noel Gününde, Kızıl Ordu Korosunun üyelerini taşıyan bir uçak, Soçi yakınlarında Karadeniz'e düşüyor ve uçaktaki 92 kişinin hepsini ölüyor. Fransız "hiciv" dergisi Charlie Hebdo, bunun komik olduğunu düşünüyor ve onlara göre tek kötü haber, Putin'in uçakta bulunmaması.

Washington Post, Rusya'nın Vermont'taki enerji şebekesine siber saldırdığı düzenlediğini iddia ediyor. Daha önce 'sahte haberlere' karşı öfkesini dile getirmiş olan gazete, bu hikayeyi geri çekiyor.

ABD, Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulayarak ve 35 Rus diplomatı sınır dışı ederek yılı kapatıyor. Büyük Kötü Rusya, kimseyi sınır dışı etmeden cevap veriyor.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.