&&&

Trump'ın tuhaf söylemi: Rusya ile barış, Çin ile savaş - RT

"İşlerin yolunda gitmesi için ikinci bir Soğuk Savaş'a ihtiyaç var! Bu size bir parodi gibi gelebilir ama maalesef doğru."
John Pilger / RT / 16.01.2017

RT'nin bu röportajı, sadece Rusya söylemine bakıp Trump döneminde Amerikan saldırılarının duracağı yönünde umutlu olanların hatalı yaklaşımını gösteriyor. Rusya ile yumuşama isteğinin yanına, Çin ve İran hakkındaki sertlik yanlısı düşüncelerini koyduğumuzda Trump'ın barış istemediği açık. Trump, "medeniyetler çatışması" tezine ikna olmuş, sadece Rusya'nın bu çatışmadaki tarafı konusunda hakim düzenden farklı düşünen biri gibi duruyor. ABD politikalarına muhalif kesimde Trump'ın da Obama gibi, gelirken umutla giderken belayla anılan bir ABD başkanı olması kuvvetle muhtemel. Gazeteci-yazar John Pilger'le yapılan, Trump'ın "çok tuhaf" söylemlerine dikkat çekilen röportaj şu şekilde:

"Donald Trump, Kasım ayında ABD başkanlık seçimini kazandıktan sonraki ilk röportajını verdi. İngiliz The Times gazetesine konuşan Trump, NATO'yu "modası geçmiş" olarak tanımladı ve Rusya'ya uygulanan yaptırımların kaldırılabileceğini ima etti.

"Bakalım Rusya ile anlaşabilir miyiz" diyen Trump, nükleer silahların azaltılması gerektiğini belirtti.

Cuma günü The Wall Street Journal'da yayınlanan bir diğer röportajda da şunları söyledi: "İyi anlaşıyorsanız ve Rusya gerçekten bize yardım ediyorsa, gerçekten harika şeyler yapan birine niçin yaptırım uygulansın?"

RT: The Times gazetesine verdiği röportajda Donald Trump, nükleer silahların azaltılması da dahil olmak üzere iki ülke arasında anlaşmalar yapılması halinde, Rusya'ya karşı Amerikan yaptırımlarının kaldırılması ihtimalinin bulunduğunu söyledi. Bu potansiyel anlaşmayı nasıl okuyorsunuz?

John Pilger: Söyledikleri Rusya ile anlaşma yapmak istediğini gösteriyor. Bu istek, nereden bakarsanız bakın çok mantıklı. Bunu yapmaması için Trump'ın üzerinde çok fazla baskı var. Buna direniyor gibi görünüyor, ama bütün bunlar spekülasyon. Putin ve Trump'ın söylediklerine bakınca, anlaşmanın yakın olduğunu düşünürdüm. Rusya ile ABD arasında bir savaş olmayacaksa bu çok iyi bir şey.

Çin ne olacak? Trump dünyayı Rusya ile Çin arasında bölüyor gibi görünüyor: İyi Rusya, kötü Çin. Neler olacağını göreceğiz.

RT: Sizce retorik neden bu kadar hızlı değişti? Rusya, bir numaralı umacı olarak biliniyor. Neden Trump şu anda Çin'e yoğunlaşıyor?

JP: Donald Trump'ın zihninde neler olduğunu bilmiyorum. Çin hakkında birçok saçma görüşü dillendirip ve Çin'e hakaretler ettiği seçim kampanyasına dönüp tekrar bakıyorum. Çin'i ABD'deki işsizlikten sorumlu tuttu. Çin umacı oldu. Bence yakın çevresinde, özellikle ekibinin üst kademelerinde, Tayvan ile yakın ilişkileri olan, Tayvan yanlısı-Pekin karşıtı kişiler var. Oysa Trump'ın kişisel olarak  basitçe Rusya ile iyi geçinmek istediğini düşünüyorum. Seçtiği dışişleri bakanına baktığınızda Rusya ile iyi geçinmek istiyor. Fakat aynı zamanda Çin ile savaş tehdidini gündeme getiriyor. Çok tuhaf.

RT: Peki ya Obama'nın mirası? Gelecekte tarihçiler tarafından nasıl görülecek?

JP: 2009'da Obama, dünyayı nükleer silahlardan kurtarmak istediğini söyledi ancak Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana hiçbir ABD başkanı nükleer savaş başlıkları için Obama'nın harcadığı kadar para harcamadı. Obama en sert başkanlardan biri oldu. Dünyadaki en fakir ülkelerinden bazılarında sözde teröristlere, özellikle düğün ve cenaze törenlerinde, insansız hava araçlarından atılan Cehennem Ateşi füzeleriyle dünya çapında bir terörist saldırı başlattı. Obama'ya dair en utanç verici tanımlamaların bazılarını Batı'daki sözde entelektüellerden duyuyorum. Yapması gerekeni yapmış olan bu adama dalkavukluk yapıyorlar. Obama iktidara hizmet etti.

Aslında modern ve güçlü bir Amerika'nın somutlaşmış hali olmasına rağmen Trump iktidar sahiplerini endişelendiriyor çünkü kendi çevrelerinden gelmedi. Parasını gayrimenkulden kazanıyor. Ama bu yine de onu Dışişleri Bakanlığı'nın, CIA'nın, hatta büyük ölçüde kendi partisinin dışında bırakıyor. Ve onları en çok endişelendiren şey, dünya çapında pervasız bir şekilde dolaşıp Rusya gibi ülkelerle barış yapması. Bu korkunç olurdu! İşlerin yolunda gitmesi için ikinci bir Soğuk Savaşa ihtiyacımız var! Bu size bir parodi gibi gelebilir ama maalesef doğru."

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.