&&&

Trump Kuzey Kore'ye saldırı için hazırlıklı olmalı - The Washington Post

"Trump'ın Kuzey Kore'nin bu testten bilgi edinmesini engelleyecek, örneğin füzeyi vurmak gibi gözdağı veren eylemler için hazırlıklı olmalı."


George F. Will / The Washington Post / 08.02.2017

1948 yılında askeri planlama ve tedarik işlemlerinde araştırma ve geliştirme üzerine düşünmek için kurulmuş Rand Corporation, ABD-Sovyet rekabeti bağlamında nükleer silahlarla ilgili stratejik fikir üretimine öncülük etti. Yaklaşık yetmiş yıl sonra Rand, 1948'te yaratılmış bir ulustan gelen nükleer tehdit üzerine düşünüyor.

Savunma Bakanı Jim Mattis, Kuzey Kore'nin nükleer silah kullanımına karşı "etkili ve ezici" bir ABD tepkisi olacağını söyledi. Rand uzmanlarından Bruce W. Bennett'e göre  Mattis bu tepkinin nükleer boyutta olacağını söyleyerek başkanı böyle bir tepki vermeye "mecbur bırakmadı." Ancak ezici bir cevap nükleer olabilir.

1 Ocak'ta Kuzey Kore'nin 33 yaşındaki lideri Kim Jong Un ABD'nin batı kıyılarına ulaşabilecek bir kıtalararası balistik füzenin (KABF) "test atışı hazırlıklarında son aşamada" olduklarını söyledi.  2 Ocak'ta Donald Trump tweet attı: "Bu gerçekleşmeyecek!" Böylece Trump, Barack Obama'nın Suriye'nin kimyasal silahları konusundakine benzer bir kırmızı bir çizgi çizdi. Bennett, bu kırmızı çizgiyi görmezden geldiği için Obama'yı suçlayan Trump'ın Kuzey Kore'nin bu testten bilgi edinmesini engelleyecek, örneğin füzeyi vurmak gibi gözdağı veren eylemler için hazırlıklı olması gerektiğini düşünüyor. 

ABD'nin karadan havaya avcı füzelerinin (füze önleme füzeleri ç.n.) 30 kadarı Alaska'daki Fort Greely'de ve diğerleri Kaliforniya'daki Vandenberg Hava Üssü'nde bulunuyor. Bu küçük kapasite, bir düşman tarafından kazayla yapılan veya asi bir general tarafından yapılan kasıtlı bir ateşleme ile başa çıkmayı ya da Kuzey Kore gibi küçük bir nükleer cephaneliği olan bir düşmanın kasıtlı saldırısını caydırma ya da bertaraf etmeyi amaçlamaktadır. ABD anti-balistik füze sistemi işe yarayacak mı? Bennett teknik sorunların her zaman mümkün olduğunu, bu yüzden mevcut durumun herhangi bir kusuru düzeltmek için bir fırsat olduğunu söylüyor. Ayrıca uzun menzilli balistik füzeleri vurmak için hazırlıklı olmazsak, Güney Kore ve Japonya'ya karşı savunma taahhütlerimiz inandırıcı olmaktan uzak kalacaktır. Kim Jong Un'un nükleer savaş başlığı taşıyabilecek bir füze yapabileceğini söylemek için henüz erken olduğunu söyleyenlere Bennett şöyle karşılık veriyor:
1966'da Çin, ilkinden sadece iki yıl sonraki dördüncü nükleer denemesinde, ülkenin batısındaki çölün üzerinde patlaması için nükleer başlık taşıyan bir füze göndermişti.
Bill Clinton'ın savunma sekreteri olan William Perry ve Obama'nın son savunma bakanı Ashton Carter 2006'da Kuzey Kore'nin füze rampalarında KABF testi için yapılacak tüm kurulumları yok etme önerisini dile getirdi.

Fakat, en azından Seul'ün kuzey banliyölerinde büyük hasar verebilecek topçu ve roket kapasitesi de dahil olmak üzere Kuzey Kore'nin konvensiyonel misilleme kabiliyeti bunu önledi. Ek olarak Kuzey Kore Güney Kore'yi ve Japonya'yı vurabilecek kapasitede belki de 1000 taktik balistik füzeye sahip. Ayrıca, Kuzey Kore'nin siber savaş, komando ve sabotaj kabiliyetleri var. Kim Jong Un ABD'nin batı kıyılarına kısa sürede nükleer bir başlık getirebilecek bir veya birden fazla KABF'ye sahip olduğu anda sadece Kuzey Kore'nin nükleer altyapısına yönelik bile olsa ABD'nin önleyici eylemleri çok riskli olabilir.

Üstelik daha iddialı bir saldırı için (Kuzey Kore topçu birlikleri ve roketleri, limanlar, havaalanları, komuta ve kontrol merkezleri, liderlik sığınaklarına yönelik bir saldırı için) hazırlıklar bariz olabilir ve Kim Jong Un'u Seul'e ve Kore'deki ABD kuvvetlerine saldırmaya teşvik edebilir. Güney Kore, savaş durumunda görevleri Kuzey Kore'nin üst düzey yönetimini ortadan kaldırmak olacak 2000 kadar askerden oluşan bir "baş kesme tugayı" kurulmasını açık bir şekilde konuşuyor.

En son güvensizlik işareti olarak Kim Jong Un kısa süre önce gizli polisinin başını görevden aldı. Bennett tweet'lerle caydırılmamış Kim Jong Un'un KABF'yi iç amaçlarla (Kuzey Kore'nin huzursuz seçkinlerini etkilemek için) test edebileceğine inanıyor ve test uçuşunu vurma tehdidinin Kim'in sorunlarını yapıcı bir şekilde kötüleştireceğine öne sürüyor. Kuzey Kore seçkinlerine Çin cumhurbaşkanının Güney Kore cumhurbaşkanı ile son dört yılda sekiz kez bir araya gelmişken görünüşe göre önemli saymadığı Kim ile hiç bir araya gelmediğini hatırlatmak gibi ABD propagandaları da etkili olabilir.

1953'ten beri şeffaf olmayan bir şekilde Kim ailesinin yararına yönetilen Kuzey Kore bir kırmızı çizgiye yaklaşıyor. Çizgi Trump'ın göreve başlamasından önce çizilmiş olsa da belki de devamlılık gösteriyor. Bu çizgi Trump'ın ilk haftalarını çok ilginç hale getiren doğaçlama yönetim şeklinin ilk işaretlerini verdi.

tercumeodasi.org
Blogger tarafından desteklenmektedir.