&&&

Trump ve Suudi Arabistan kralı İran'a karşı anlaştı - AlterNet

"Suriye ve Yemen'de sözde güvenli bölgeler oluşturulması muhtemelen doğrudan ABD askeri müdahalesini gerektirecektir."


Ben Norton / AlterNet / 30.01.2017

Başkan Donald Trump ve baskıcı Suudi rejiminin kralı Pazar günü bir saatten fazla telefonda konuştu. İkili daha fazla askeri müdahale, siyasi ve ekonomik işbirliği ve İran'a karşı agresif eylem konularında anlaştı.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre "İki lider, Birleşik Devletler ile Suudi Arabistan arasındaki uzun zamandır devam eden dostluk ve stratejik ortaklığı yeniden vurguladı."

Resmi Suudi Basın Ajansı, Trump ve Suudi Kral Selman'ın görüştüğü her konuda anlaştığını söyledi. Liderlerin "iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin derinliğini ve gücünü" vurguladığını belirtti.

İkili, Orta Doğu'ya daha fazla askeri müdahale ve Suriye ile Yemen'de sözde güvenli bölgeler oluşturulmasını planladı. Bu bölgelerin nasıl oluşturulacağı ile ilgili ayrıntılar net değil, ancak eğer kurulacak olurlarsa, muhtemelen doğrudan ABD askeri müdahalesini gerektirecektir.

Beyaz Saray ayrıca, Trump ve Suudi kralının "radikal İslamcı terörizmin yayılmasına karşı mücadelede ortak çabaların güçlendirilmesinin önemi konusunda" anlaştıklarını açıkladı.

1930'lardan beri yakın bir ABD müttefiki olan Suudi Arabistan, tüm iç muhalefeti acımasızca bastıran, protestocuların kafasını kesen ve radikal İslamcılığı fonlayıp dünyaya yayan teokratik bir mutlak monarşi. WikiLeaks'in yayınladığı Hillary Clinton'ın e-posta arşivinden 2014 yılına ait bir eposta, Batılı istihbarat kaynaklarının elde ettiği bilgilere göre Suudi Arabistan ve Katar'daki ABD destekli rejimlerin IŞİD'li canileri desteklediğini ortaya koydu.

Suudi Arabistan ayrıca dünyanın ikinci en büyük petrol rezervine sahip ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nde (OPEC) öncü rol oynuyor. Suudi Arabistan son sekiz yıl içinde ABD hükümeti ile toplam bedeli 115 milyar doları aşan silah satış anlaşmaları yaptı. ABD'nin Suudi Arabistan'a silah satışları Trump döneminde de kesintisiz devam ediyor.

Trump ve Kral Selman Ortadoğu politikasında anlaşmaya varırken Suudi Arabistan'ı baş düşmanı İran'a karşı sert bir tavır takındı. Beyaz Saray, İran'ın "istikrarı bozan bölgesel faaliyetlerine" dikkat çekme konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Reuters, Suudi kaynağına dayanarak verdiği haberde Trump'ın, Tahran'ın Arap dünyasında nüfuzunu artırdığını düşünen Riyad'la aynı görüşte olduğunu bildirdi.

Trump yönetimi İran karşıtı şahinlerle dolu.

Trump'ın Müslüman karşıtı politikasına karşı ABD ve dünyada büyük protestolar yapılırken kendisini "İslam'ın evi" olarak niteleyen Suudi Arabistan sessiz kalıyor. Trump'ın Suudileri hedef almayan göç yasağından en çok etkilenenler İranlılar.

tercumeodasi.org
Blogger tarafından desteklenmektedir.