&&&

ABD'de Rusya histerisi büyüyor, savaş gelebilir - The Nation

"Putin (ya da onun Rusya'sı) Amerika'ya karşı bir "savaş açmakla" suçlanıyor. Bu saldırının Kongre'de ve bir dizi medyada Pearl Harbor ve 11 Eylül ile kıyaslandığını duyuyoruz."


Stephen F. Cohen / The Nation / 22.03.2017

Stephen F. Cohen  Princeton ve New York üniversitelerinde Rus çalışmaları alanında emeritus profesör. Çeviri, katıldığı bir programdan.

Çoğunlukla Demokrat Parti'yle bağlantılı ana akım medya, (The New York Times ve Washington Post'tan The New Yorker ve Politico'ya; MSNBC ve CNN'den NPR'ye) aylardır bir "Trump-Putin komplosu" hatta Beyaz Saray'da bir "Trump-Putin rejimi" (The Times'tan Paul Krugman da bu söylemi kullananlar arasında) temasını şevkle yaygınlaştırıyor. CNN'in sunucuları ve konukları sürekli olarak tarafsız eleştirel görüşten yoksunken Rachel Maddow (MSNBC) neredeyse her gece, Trump ve onun "ortaklarına" karşı doğrulanmamış iddiaları savurup duruyor.

Bu histeri şimdi bir politik doğru haline geldi ve yaygınlaştı.

MSNBC'den Chris Matthews sadık "Amerikalıların Rusya'ya gitmemelerini" istedi. (20 Mart)

Atlantik'ten David Frum (14 Mart tarihli tweeti) bir uçak kazasında hayatlarını kaybeden Kızıl Ordu Korosu üyelerinin anısına Rus elçiliğinde düzenlenen konsere katılanların izlenmeleri gerektiğini belirtip fotoğraflanmalarını önerdi.

Daha önemli siyasi figürler de bu salgına önemli katkıda bulunuyor. Senato'daki bir anlaşmazlık nedeniyle John McCain, yine bir Cumhuriyetçi olan Rand Paul'u "Vladimir Putin için çalışmakla" suçladı ve ABD'nin yeni BM Büyükelçisi Nikki Haley "Rusya'ya asla güvenmemeliyiz" dedi. Bu diplomatik aksiyom, Moskova'yla olan mevcut silah-kontrol anlaşmalarını geçersiz kılar.

Bununla birlikte, Putin (ya da onun Rusya'sı) ABD'ye karşı bir "savaş açmakla" suçlanıyor. Bu saldırının Kongre'de ve bir dizi medyada Pearl Harbor ve 11 Eylül ile kıyaslandığını duyuyoruz.

Şu anki tehlikenin Sovyet Rus Komünizminden daha az olduğunun düşünülmemesi için Washington Post'un "Vladimir Putin Rusya'sının kızıl tehdidi" formülasyonu ve "Rusya tarafından saldırıya uğradığımıza" dair verdiği kesin bilgiler var. (Dana Milbank, 21 Mart)

Bu oldukça pervasız iddiaların özündeki mantık net olarak görünüyor. En azından, Rusya'ya karşı zaten tehlikeli olan ABD Soğuk Savaşı'nın daha da sertleşmesi, daha da tehlikeli olması gerekiyor.

Ancak, bu mantık dallanıp budaklanarak, gerçek savaşın, muhtemelen nükleer savaşın Rusya'ya karşı zorunluluğu anlamına gelebilir. (Böyle bir olasılık üzerine üst düzey Moskova çevrelerinde kesinlikle kafa yoruluyor.) Bu mantığa itiraz, "Rus yanlısı" ve "Putin savunucusu" olarak kınanıyor.

Eğer çıkacaksa, kaç etkili Amerikalı'nın şimdi buna kamuoyu önünde açıkça karşı duracağını merak ediyorum.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.