&&&

Trump'ın yasadışı Suriye saldırısı - The American Conservative

"Trump'ın "uluslararası düzeni" enkaza çevireceğinden endişe edenler, Trump'ın BM Antlaşması'nı ihlal etmesinden oldukça memnunlar."


Daniel Larison / The American Conservative / 07.04.2017


Marty Lederman, Suriye'ye yapılan saldırının neden uluslararası ve ulusal yasalara aykırı olduğunu açıklıyor:
ABD Kongresi Suriye'ye yönelik saldırılar için onay vermedi veya böyle bir onay vererek ABD'nin Birleşmiş Milletler Antlaşması'nı ihlal etmesi gerektiğine yönelik ciddi bir karar almadı. Bu nedenle, Başkan Trump ABD'yi, antlaşma yükümlülüklerini ihlal eder bir duruma sokmakla kalmadı aynı zamanda savaş yetkisinin güçler arasında anayasal dağıtımını da ihlal etti.

Bir Amerikan başkanının BM Antlaşması'nı ihlal eden bir askeri harekat talimatı vermesi ilk kez olmuyor fakat bu durum şimdiki talimatı daha az yasadışı yapmıyor. Clinton 1999 yılında Yugoslavya'nın bombalanması emrini verdiğinde bunu yaptı ancak "iyi" bir müdahale olduğu varsayıldığı için bariz yasadışılık göz ardı edildi.

Maalesef, Trump'ın Suriye hükümetine saldırma kararına karşı çoğunlukla olumlu olan tepkiler, BM Antlaşması'nı açıkça ihlal edişinin benzer şekilde göz ardı edileceği anlamına geliyor. Antlaşma'nın çiğnenmesi kendi başına yeterince kötü bir durum ancak bu ihlalin uluslararası bir normun savunulması adına övülmesi daha da kötü.

Kurallarının uygulanmasını sağlamak, BM Antlaşması'nı ihlal etmek için iyi bir neden değildir ve "işe yarasa" bile uluslararası hukuku çiğnemenin pahalı maliyetiyle beraber gelir. Trump'ın eylemi, daha sonraki başkanların kendi yasadışı savaşları için kullanabilecekleri başka bir emsal sunmaktadır.

Tahmin edilebileceği gibi, Trump'ın "uluslararası düzeni" enkaza çevireceğinden endişe edenlerin birçoğu, yıllarca saldırılmasını istedikleri bir hükümete saldırdığı için, Trump'ın BM Antlaşması'nı ihlal ediyor oluşundan oldukça memnun.

Bir kez daha, "uluslararası düzenin" erdemlerinin çığırtkanlığını yapan birçok insan, ABD'nin bu düzenin kurallarına uyup uymamasını umursamıyor ve ABD'nin tutumu herkesin görebileceği şekilde bir kez daha sergileniyor.

Lederman yazısında şu sonuca varıyor:
Başkan Trump'ın Kongre'den yetki talep etmemesinin ve yetkiyi alana kadar saldırıları ertelememesinin anlaşılır bir gerekçesi yok. Bu nedenle saldırı, Başkan'ın hem Anayasayı hem de BM Antlaşması'nı aynı anda ihlal ettiği ender görülen bir durum olabilir.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.