&&&

Kore Yarımadası'nda savaş riski artıyor - Global Times

"ABD Kuzey Kore yönetimini devirmeye çalışırlarsa Çin engel olacaktır."


Editoryal / Global Times / 10.08.2017

ABD ve Kuzey Kore karşılıklı olarak tehditlerini artırdı. Pentagon, B-1B stratejik bombardıman uçakları ile Kuzey Kore'nin füze alanlarına önleyici saldırı yapmak için planlar hazırlamış durumda. ABD Savunma Bakanı James Mattis, "rejiminin sona ermesine ve halkının mahvolmasına neden olacak eylemlere dönük tüm planlamalara son vermesi" için Çarşamba günü Kuzey Kore'ye ültimatom verdi.

Bu arada Kuzey Kore, Guam'ın (Pasifik'teki ABD adası ç.n.) 30-40 kilometre açığına dört orta menzilli füze ateşlemeyi planladığını ve Ağustos ayı ortasına kadar bunu gerçekleştireceğini iddia etti.

Birçok kişi savaş olasılığının çok düşük olduğuna inanıyor. Savaş gerçekten patlak verirse, ABD neredeyse hiçbir stratejik kazanım elde edemez ve Kuzey Kore benzeri görülmemiş risklerle karşı karşıya kalır. ABD Kuzey Kore'yi kontrol altına almayı isterken Kuzey Kore ABD'yi kendisi ile müzakere etmeye zorluyor. İki taraf da amacına ulaşamadığından gerginliği tırmandırmak için yarışıyorlar ancak iki taraf da bir savaş başlatmak için ilk adımı atmak istemiyor.

Gerçek tehlike, böyle pervasız bir oyunun yanlış hesaplamalara ve stratejik bir "savaşa" yol açabileceğidir. Yani ne Washington ne de Pyongyang gerçekten savaş istiyor, ancak böyle son derece hassas bir oyunu kontrol altında tutabilecek tecrübeye sahip olmadıkları için bir şekilde savaş çıkabilir.

Yakın gelecekte ABD'nin B-1B savaş uçakları Kore Yarımadası'nda uçarsa veya Kuzey Kore Guam yönünde füzeler ateşlerse durum oldukça hassas olur. Her iki taraf da alarm seviyelerini en üst düzeye çıkartacaktır. Kore Yarımadasındaki belirsizlik artıyor.

Pekin şu an Washington'u ya da Pyongyang'ı geri adım atmaya ikna edemiyor. Pekin, duruşunu tüm taraflara karşı net bir şekilde ortaya koymalı ve eylemleri Çin'in çıkarlarını tehlikeye attığında Çin'in sert bir şekilde yanıt vereceğini tarafların anlamasını sağlamalıdır.

Önce Kuzey Kore'nin ABD topraklarını tehdit eden füzeler ateşlemesi ve ABD'nin misilleme yapması halinde Çin tarafsız kalacağını da açıkça belirtmelidir. ABD ve Güney Kore saldırılar düzenleyerek Kuzey Kore yönetimini devirmeye ve Kore Yarımadası'nın politik şablonunu değiştirmeye çalışırlarsa Çin bunları yapmalarına engel olacaktır.

Çin Kore Yarımadasında nükleer silahlanmaya da savaşa da karşıdır. Herhangi bir tarafı askeri çatışmaya teşvik etmeyecektir ve Çin'in çıkarlarının söz konusu olduğu alanlarda statükoyu değiştirmek isteyen herhangi bir tarafa karşı kararlı bir şekilde direnecektir. Hem Washington hem de Pyongyang'ın ihtiyatlı davranacakları umulmaktadır. Kore Yarımadası, tüm tarafların stratejik çıkarlarının birleştiği yerdir ve hiçbir taraf bölgenin mutlak egemeni olmaya çalışmamalıdır.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.