&&&

30 yıllık nükleer füze antlaşması tehlikede - Foreign Policy

"Rusya: ABD tarafının gerçek niyetine dair endişelerimiz artıyor."Paul McLeary / Foreign Policy / 08.12.2017

Rusya'nın, 30 yıllık füze antlaşmasını ihlal ettiği yönünde artan endişeler etkisiyle ABD, konvansiyonel veya nükleer savaş başlıklarını taşıyabilen karadan ateşlenen yeni bir füze geliştirmeyi düşünüyor.

1987'de Reagan ve Gorbaçov tarafından imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) ile 500-5,500 km. menzilli yerden fırlatılan balistik ve seyir füzeleri yasaklandı. Antlaşma, Avrupa'da konuşlu ABD ve Rus füzelerinin sayılarındaki artış nedeniyle Soğuk Savaşın son günlerinde yükselen gerginliğin ardından geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert anlaşmanın "tehdit altında" olduğu söyledi: "Kremlin antlaşmayı ihlal eden bir orta menzilli füze geliştirmeye devam ederken Amerika Birleşik Devletleri oturup izleyemez." (Rusya antlaşmayı ihlal ettiğini kabul etmiyor.) Geçtiğimiz ay Kongre, Rus programıyla eşdeğer bir füze araştırma ve geliştirme çalışmasına başlamak üzere savunma harcamaları tasarısına 58 milyon dolar ekledi.

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov Cuma günü yaptığı açıklamada, önerilen füze araştırma programının "ABD tarafının gerçek niyetine dair endişelerini artırdığını" söyledi. Rus yetkililer ayrıca antlaşmayı güncellemek için yeni bir görüşme turu yapılması çağrısında bulundu.

Uzmanlara göre, önerilen ABD füze ar-ge çalışmasının kendisi anlaşmanın ihlali olarak değerlendirilemez. Onlarca yıllık antlaşmanın bir kenara atılması olasılığına karşı bu çalışma iyi bir tedbir.

Stratejik ve Uluslararası Güvenlik Merkezi'nden (CSIS) füze savunma uzmanı Tom Karako, antlaşmanın ortadan kalkması durumunda ABD'nin hazır olması gerektiğini ve yeni bir görüşme turu yapılırsa ar-ge çalışmasının ABD'nin elini güçlendireceğini belirtti.

Elini kuvvetlendirecek bir manivelaya ABD'nin şiddetle ihtiyacı var. ABD'li yetkililer, Rusya'nın anlaşmayı açıkça ihlal ettiği ve ABD ordusunun hazırlıklı olmasını engellemeye çalışabileceği görüşünde. ABD Rusya'yı resmi olarak ilk kez 2014'te INF'yi ihlal eden bir füze geliştirmekle suçlamıştı. ABD istihbarat ajansları söz konusu füze programının birkaç yıldan beri yürütülmek olduğunu söylemişti.

Mart ayında ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Paul Selva, Rus orta menzilli füzelerinin "Avrupa'daki ABD üslerinin çoğunu tehdit edecek", Avrupa'yı menzile alacak şekilde neresi olduğu açıklanmayan bir bölgeye konuşlandırıldığını söyleyerek bugüne kadarki en net suçlamaları yöneltti ve ekledi: "Rusların, füzeleri NATO'ya tehdit oluşturması için kasıtlı olarak konuşlandırdığına inanıyoruz."

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.