&&&

Hamas, Gazze'den İsrail'e roket saldırısı düzenleyen militanları tutukladı - Haaretz

"Hamas, şiddetin tırmanmasını istemediğini Mısır istihbarat kaynakları aracılığıyla İsrail'e bildirdi."i24NEWS / 19.12.2017


Haaretz'de yer alan habere göre, Gazze merkezli Hamas hükümeti bir grup Selefi militanı, grubun İsrail'e yönelik roket saldırılarını durdurmak amacıyla tutukladı.

Aynı haberde Hamas'ın, şiddetin tırmanmasını istemediğini Mısır istihbarat kaynakları aracılığıyla İsrail'e bildirdiği belirtildi.

Tutuklananların arasında, geçtiğimiz haftalarda artan roket saldırılarından sorumlu olan kişilerin yer aldığı söyleniyor.

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü ülkenin başkenti olarak tanıması yönündeki son derece tartışmalı kararından bu yana İsrail'e en az 18 roket atıldı. Bu roketlerin bir kısmını Demir Kubbe füze savunma sistemi engelledi ancak bazıları Sderot ve Aşkelon'un güneyindeki yerleşimleri vurdu.

İsrail istihbarat servislerinin, Hamas'ın İsrail'le daha geniş çaplı bir çatışmaya girmek istemediği sonucuna varmasına rağmen, Gazze Şeridi'ndeki silah tesislerine yönelik bir dizi hava saldırısı düzenlendi.

Savunma Bakanı Avigdor Liberman, "Hamas'ın, özellikle de biz tünellerinin bir kısmını imha ettikten sonra, İsrail'le bir yüzleşme istemediğini tahmin ediyorum. Stratejik açıdan değerli olan tüm imkanlarını kaybedeceklerini bildiklerinden çatışmayı sona erdirmek istiyorlar." dedi.

Bir Haaretz yazarı, Hamas'ın şiddeti durdurma yönünde yavaş hareket edişini Trump'ın Kudüs kararı sonrası bölgedeki genel atmosferle ve İsrail'e direnişe karşı gibi görünmeme ihtiyatlılığı ile açıklıyor.

Muhalefetteki Siyonist Birlik ve Yesh Atid partilerinin başkanları, Başbakan Netanyahu'yu eleştirerek Hamas'a karşı daha sert bir askeri yaklaşımın benimsenmesi çağrısında bulunuyor.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.