&&&

Çin: Kuzey Kore'de istikrarın bozulması kabul edilemez - Global Times

"Yaptırımlarla halkı sıkıntıya sokmak ya da rejimin istikrarını bozmak istemiyoruz. Pekin, Washington'dan gelen baskıya dayanıyor."


Editoryal / Global Times* /23.12.2017

Kuzey Kore 29 Kasım'da yeni bir kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirdi. ABD anakarasına ulaşmasının mümkün olduğu düşünülen bu yeni füzenin testi ABD'yi alarma geçirdi. Washington, BM'ye petrol ambargosu, deniz ablukası, tüm sektörlerde ihracat yasağı, Kuzey Koreli işçileri çalıştırma yasağı ve Kuzey Kore'nin üst düzey yetkilileri için yaptırım uygulama önerilerinde bulundu. ABD BM Güvenlik Konseyi'nden, askeri bir seçenek için açık kapı bırakmasını da istedi.

Çin ve Rusya bu önerilerle ilgili olarak ABD ile sert görüşmeler gerçekleştirdi. Çin, ABD'ye askeri eylem için izin verebileceğine dair herhangi bir imaya kesin bir şekilde karşı çıkıyor, çatışmayı tetikleyebilecek bir deniz ablukasına da itiraz ediyor. ABD bu konularda geri adım attı. BMGK'da kabul edilen yeni yaptırımlar, Kuzey Kore'nin rafine edilmiş petrol ithalatı kotasını yılda 2 milyon varilden 500.000 seviyesine indiriyor, ham petrol ithalatını 4 milyon varille sınırlıyor. Yaptırımlar önde gelen Kuzey Kore yetkililerini kapsamıyor. Kuzey Kore'nin Çin'le ihracat ve ithalatına sınırlamalar getirildi, ancak tamamen yasaklanmadı.

Bu yeni karar, uluslararası toplumun Kuzey Kore'nin nükleer silahlar geliştirmesi konusundaki dayanışmasını, füze denemelerini önlemede büyük güçlerin kararlılığını gösteriyor. Kabul edilen karar ile ilk baştaki ABD önerisi arasındaki fark, Çin ve Rusya'nın Kore Yarımadası'nda savaş ve kargaşayı önleme iradesini yansıtıyor. ABD önerileri kabul edilseydi, yalnızca savaş öngörülebilir.

Yarımadadaki durum tehlikeli bir hal aldı. Uluslararası toplum, yeni yaptırımların Pyongyang'ın nükleer faaliyetleri durduracağını ve ABD'nin daha sabırlı olmasını sağlayacağını umuyor.

Kuzey Kore son iki yılda nükleer programını ve füze denemelerini hızlandırdı. Bu arada BM Güvenlik Konseyi de Pyongyang'a karşı daha fazla karar ve yaptırım kabul etti. Şu an Kuzey Kore, petrol ithalatındaki sınırlamalarla dış ticaretinde sıkıntı yaşıyor. ABD askeri tehdidi artık sadece lafta kalacak gibi görünmüyor. Şüphesiz, Pyongyang için 1950'lerden beri en emniyetsiz dönem.

Pyongyang, BM Güvenlik Konseyi'nin daha fazla yaptırım uygulamasını Çin ve Rusya'nın engelleyeceğini umdu ama nükleer silah geliştirmesine hem Pekin hem de Moskova karşı çıkıyor. Çin ve Rusya'nın duruşu, uluslararası toplumun evrensel isteği doğrultusunda olmalıdır. İkili, ABD'nin aşırı taleplerini reddedebilir ancak uluslararası toplumun ortak iradesine karşı koyamaz.

Çin toplumu, Kuzey Kore'nin nükleer teknolojilerin geliştirilmesine hayır diyor ancak güçlükler içindeki Kuzey Kore halkına sempati duyuyor. Yaptırımların sadece nükleer program ve füze faaliyetlerini hedef aldığını umuyoruz. İnsanların geçim koşullarına zarar vermek ya da rejimin istikrarını bozmak istemiyoruz. Pekin, Washington'dan gelen baskıya dayanıyor.

Pyongyang'ın nükleer füze geliştirmesi kabul edilemez. Bu meselede askeri güç kullanmak, Kuzey Kore ve Kore Yarımadası'ndaki siyasi durumu değiştirmek de kabul edilemez. Washington ve Pyongyang'ın ortak çıkarlarını keşfedebilecekleri umulmaktadır.

Yeni karar son derece sert. Bu karar, yarımadadaki vahim durumu aşmak için son umut olabilir. Güney Kore geçtiğimiz günlerde Şubat 2018'de gerçekleşecek PyeongChang Kış Olimpiyatları sonrasına kadar ABD ile ortak askeri tatbikatlarını askıya alabileceğini açıkladı. Pyongyang'ın mesajı alması ve olumlu yanıt vermesi umuluyor.

Nükleer krize dair barışçıl bir çözüm, hem Kuzey Kore hem de ABD için daha maliyetli hale gelmekte.

tercumeodasi.org


*Çin Komünist Partisi'ne ait gazete.

Blogger tarafından desteklenmektedir.