&&&

ABD nükleer silahlı bir Kuzey Kore ile yaşamayı öğrenmeli - Foreign Affairs

"ABD artık nükleer bir Kuzey Kore ile yaşamayı öğrenmeli."Scott D. Sagan / Foreign Affairs / 2017 Kasım-Aralık sayısı


ABD hükümetinin, Kuzey Kore'nin ABD'ye ulaşabilecek nükleer silahlar ve kıtalar arası balistik füzeler geliştirmesine engellemede başarısız olduğunu kabul etmesinin zamanı geldi. Kuzey Kore artık bir nükleer caydırıcılık meselesi. Şu an en büyük tehlike Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'nin, hiçbirinin istemediği, sonuçları felaket olacak bir savaşa girmeleri.

Dünya bu tehlikeli yola daha öncede girdi. 1950'de Truman yönetimi, Sovyetler Birliği'nin nükleer silahlar elde etmesini engellemek için bir önleyici saldırı üzerinde düşündü ancak ortaya çıkacak çatışmanın boyut olarak İkinci Dünya Savaşı'na benzeyeceğine; çevreleme ve caydırıcılığın daha iyi seçenekler olduğuna karar verdi.

1960'lı yıllarda, Çinli lider Mao Zedong'un akli dengesinin yerinde olmadığını düşünen Kennedy yönetimi Rusya'ya, Çin'in yeni başlamış nükleer programına karşı ortak bir saldırı yapmayı önerdi. (Moskova öneriyi reddetti.) Sonuçta, ABD nükleer bir Rusya'ya ve nükleer bir Çin'e istemese de razı oldu ve onlarla yaşamayı öğrendi. Şimdi de nükleer bir Kuzey Kore ile yaşamayı öğrenebilir.

Nükleer bir Kuzey Kore ile yaşamanın da riskleri olacaktır. Kazalar, yanlış anlamalar ve dengesiz liderler felakete neden olabilir. Soğuk Savaş bize, çevreleme ve caydırıcılığın akıllıca uygulanarak bu risklerin nasıl azaltacağına ilişkin önemli dersler veriyor. Fakat Pentagon ve Beyaz Saray'daki yetkililer yeni ve benzeri görülmemiş bir güçlükle karşı karşıyalar: Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'u caydırmakla kalmayıp, aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump'ın savaşa girmesini de engellemek.

ABD askeri liderleri politik üstlerini ve Amerikan kamuoyunu, Kuzey Kore'ye karşı herhangi bir saldırının çok sayıda Amerikan ve Güney Korelinin hayatına mal olacağı konusunda açık bir şekilde bilgilendirmeliler ve ABD'nin sivil liderleri Kim'i, bir savaş başlatmadığı sürece ABD'nin Kuzey Kore'deki rejimi devirmeye kalkışmayacağına ikna etmeli.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.