&&&

Pentagon: Bizi endişelendiren terörizm değil, Çin ve Rusya - NPR

"ABD'nin Çin ve Rusya'ya karşı "baskı ve gözdağı" oluşturma üzerine odaklanması gerekiyor."


T. Bowman / NPR / 19.01.2018

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ulusal Savunma Stratejisi belgesini yayınladı. Belge, ABD'nin Rusya ve Çin karşısındaki askeri üstünlüğünün zayıflamakta olduğu üzerinde yoğunlaşıyor ve muhtemelen gelecekteki savunma harcamalarını etkileyecek.

Pentagon'daki basın toplantısında "Savunma Bakanlığı Rusya ve Çin'e odaklanmalı" diyen Strateji ve Kuvvet Geliştirme'den sorumlu Müsteşar Yardımcısı Elbridge Colby, "Sorun, askeri üstünlüğümüzdeki erozyon." diye ekledi.

Colby, terörizmi "çok ciddi bir tehdit" olarak değerlendi ve yeni stratejinin ABD'nin terörizmle mücadele kararlılığını hiçbir şekilde azaltmadığını söyledi ancak belgede "Şu an ABD ulusal güvenliğinde ana endişe kaynağı terörizm değil, devletler arası stratejik rekabet." ifadesi yer alıyor.

ABD'nin askeri üstünlüğünde nasıl bir erozyon olduğunu tam olarak belirtmesi yönündeki soruyu cevaplamayan Colby, Çin ve Rusya'nın deniz ve havacılık da dahil olmak üzere "tüm alanlarda" ilerlediğini söylemekle yetindi.

Colby, Rusya'nın "arsızca" sınır değişiklikleri yapmaya çalıştığına dikkat çekti.

Belgede "Rusya, komşu ülkelerin sınırlarını ihlal ediyor ve komşularının ekonomik, diplomatik ve savunmayla ilgili kararları üzerinde veto gücü peşinde." deniliyor.

Colby Çin'nin, Güney Çin Denizi'ndeki askeri varlığını genişletmeye çalıştığını belirtti. Çin küçük ada ve kayalıklara el koyup bunların çoğuna radar kuruyor veya uçak pistleri inşa ediyor.

Belgede "Çin, Güney Çin Denizi'ni militarize ederken komşularının gözünü korkutmak için saldırgan ekonomik politikalara başvuran stratejik bir rakip." deniyor.

Colby, ABD'nin her iki ülkeye karşı "baskı ve gözdağı" oluşturma üzerine odaklanması gerektiğini söyledi.

Belgede Pentagon'un "revizyonist güçler, haydut rejimler, teröristler ve diğer tehdit unsurlarından daha iyi akıl yürütmek, manevra yapmak, ortaklıklar kurmak ve yenilik geliştirmek" zorunda olduğu belirtiliyor.

Colby, bunların yapılabilmesi için yeni stratejinin, 1991 Körfez Savaşı'ını kazanan ordu gibi değil; daha etkili, esnek ve hızlı bir şekilde hareket eden bir orduya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Saddam Hüseyin'in güçlerini Kuveyt'ten çıkaran bu büyük askeri güç için birlik ve malzemeleri Ortadoğu'ya taşımak, aylarca süren bir çaba gerektirmişti.

Strateji belgesinde, daha iyi performans ve daha düşük maliyetler için Pentagon'un iş uygulamalarının yeniden düzenlenmesinin yanı sıra, "yeni iş ortakları edinirken ittifakların güçlendirilmesi"ne de vurgu yapılıyor. Yetkililer, Pentagon'un 2 numaralı ismi olan eski Boeing yöneticisi Patrick Shanahan'ın, iş uygulamalarına yönelik reformla özel olarak ilgilendiğini söylüyor.

Yeni stratejinin diğer hedefleri:

- Nükleer silahların modernizasyonu,

- Uzaya ve siber ortama "muharebe alanları" olarak daha fazla yatırım yapmak,

- Daha dayanıklı bilgisayar ve iletişim ağlarına; istihbarat, izleme ve keşif çalışmalarına daha fazla yatırım yapmak,

- Bölgesel füze tehditleri ve Kuzey Kore balistik füze tehditleri için daha çok katmanlı füze savunması kurmak,

- Bir düşmanın hava ve füze savunma ağlarını vurma ve "kompleks arazide yakın muharebe" kapasitelerini arttırarak daha etkili bir ordu oluşturmak,

- "Saldırı altındayken her alanda varlığını devam ettirebilecek, faaliyet yürütebilecek, manevra yapabilecek ve yeniden oluşturulabilecek" kara, hava, deniz ve uzay kuvvetlerine yatırım yapmak.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.