&&&

ABD'nin Suriye politikasındaki değişim - The Washington Post

"Trump'ı Suriye'de yeni bir 'sonu gelmeyen savaş' başlatmakla suçluyorlar. Aslında ABD yönetimi sadece realiteyi kabul etmiş oldu."


Editoryal / The Washington Post / 22.01.2018

Tutarsızlıklarla dolu aylardan sonra Trump yönetimi Suriye konusunda net bir politika belirleme yönünde bir adım attı. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson geçen hafta yaptığı bir konuşmada, Trump ve Obama'nın kaçmak istediği gerçeği açıkça belirtti: "Suriye'deki çatışmanın son bulmasına yardım etmek ve yeni bir politik gelecek kurmalarında Suriye halkına destek olmak için Suriye'de askeri ve diplomatik varlığımızı devam ettirmek ulusal savunmamız açısından çok önemli." ABD bunu yapmak için Suriye'ye asker konuşlandırmaya ve güneybatıda İsrail ile Ürdün yakınlarındaki, kuzeydoğu Irak ve Türkiye sınırlarındaki müttefik Suriyeli güçlere destek olmaya devam edecek.

Tillerson'ın açıklaması, son bir kaç yıldır izlenen ABD politikasında değişimi işaret ediyor. Bugüne kadarki ABD politikası Suriye'de barışı öncelikle Rusya ile diplomasi yoluyla sağlamaya çalışmaktı. Vladimir Putin rejimi, Suriye hükümetinin ülkedeki kontrolünü güç kullanarak yeniden kurmak için yaptığı barbarca harekatlara destek vererek defalarca sözünden döndü. Moskova, birkaç ay önce ülkenin çeşitli yerlerinde "çatışmasızlık bölgeleri" kurmak üzere anlaştıktan sonra şimdi onlara karşı yeni saldırıları destekliyor. Pazartesi günü Suriye güçlerinin, Şam banliyölerinde isyancıların bulunduğu bölgelere karşı yeniden kimyasal silahlar kullandıkları yönünde haberler çıktı.

Tillerson'ın açıklamasını eleştirenler(*), tahmin edileceği gibi, Trump'ı Suriye'de ABD için yeni bir "sonu gelmeyen savaş" başlatmakla suçluyor. Aslında ABD yönetimi sadece realiteyi kabul etmiş oldu: ABD; Rusya ve İran'ın yaptığı gibi Suriye içindeki güçler ve topraklar üzerinde kontrol sağlamadan El-Kaide ve IŞİD'in yeniden ortaya çıkmasına engel olamaz, İran'ın Suriye'de üsler kurmasını önleyemez ya da milyonlarca mülteciyi Avrupa'ya gönderen bir iç savaşı durduramaz. Washington; Rusya ve Beşar Esad rejiminin karşı olduğu, ülke çapında demokratik seçimler için yol haritasını içeren bir BM barış planının uygulamaya konmasını isterken, sahada bir faktör olduğu sürece ciddiye alınacaktır.

ABD'nin Suriye'deki pozisyonunu güçlendirmesinin, ABD çıkarları gözetmeksizin Suriye'yi parçalamayı umut eden devletlerin tepkisine neden olacağı muhakkak. Bu devletlerden biri, Suriye'nin kuzeydoğusundaki ABD destekli güçlerin çoğunlukla Kürtlerden oluşmasına karşı çıkan Türkiye, sınırındaki başka bir Kürt bölgesine bir saldırı başlatarak yanıt verdi. Bu saldırı Rusya tarafından sakin bir biçimde destekleniyor. Rusya hala Trump'ın, ilk dürtüsünü takip ederek, Suriye'den elini ayağını çekmesini umut ediyor.

Tillerson'ın konuşmasında belirttiği gibi, Suriye'yi terk etmek ABD'nin yaptığı hatayı; "El-Kaide'nin Irak'ta hayatta kalmasına ve sonunda IŞİD'e dönüşmesine izin veren bir erken ayrılış" hatasını tekrarlaması olur. Hiç kimse ABD kuvvetlerinin Ortadoğu'da yıllar boyunca batağa saplandığını ya da büyük askeri sevkiyatlara geri dönüldüğünü görmek istemiyor. Hükümet, çıkış yolunun ciddi ve sürdürülebilir bir ABD taahhüdü ile başladığını öğrendi.

tercumeodasi.org(*) Editoryal / The New York Times / 19.01.2018

-Trump Afganistan ve Irak'ı içeren açık uçlu çatışmalar listesine Suriye'yi de ekliyor.

-Tillerson, "Suriye'deki askeri görevimiz koşullara bağlı olacak." diye konuştu. Başka bir deyişle, herhangi bir bitiş tarihi veya görevin tamamlandığını gösterecek belirli bir hedef olmayacak.

-Suriye karmaşık bir mesele. Bu plan, üzerinde iyi düşünülmemiş, askeri boyuta fazla bağımlı ve temennilere dayalı gibi görünüyor.

-Bugüne kadar öncelikli hedef IŞİD'i bitirmekti. Tillerson, İran'ın bölgedeki nüfuzunu azaltmanın da Washington'un hedefi olduğunu belirtti. İran'ın zararlı faaliyetlerini durdurmak için çalışılması gerektiği konusunda herhangi bir soru işareti yok. Ancak Tillerson, İran'la yüzleşmek (hatta belki askeri olarak) konusunda endişe verici şekilde hevesli bir ajanda ortaya koydu.


Blogger tarafından desteklenmektedir.