&&&

Trump'ın Ulusa Sesleniş konuşması endişeleri daha da artırdı - Global Times

"Trump, Ulusa Sesleniş konuşmasında Amerikan kamuoyunu Kuzey Kore'ye karşı mı hazırlıyordu?"Baş makale / Global Times / 31.01.2018

ABD Başkanı Donald Trump, bir övünme bildirisi görünümündeki ilk Ulusa Sesleniş (Birliğin Durumu) konuşmasını yaptı. Trump, görevdeki ilk yılını "yeni bir Amerikan dönemi" olarak nitelendirdi, "Amerikan Rüyası'nı yaşamaya başlamak için bundan daha iyi bir dönem olmamıştı." dedi ve bir yıl öncesine kadar "manipüle edilmiş bir ülke" olan ABD'nin artık "güvenli, güçlü ve onurlu" bir ülke haline geldiğini söyledi.

Konuşması alkışlarla karşılandı. Bu durum, Amerikan toplumunun son bir yılda gördüğü yoğun kutuplaşmayla çelişiyor.

Trump, 80 dakikalık konuşmasında yaklaşık 10 dakika Kuzey Kore konusuyla ilgili konuştu, Otto Warmbier'in ebeveynleri ve Kuzey Kore'den iltica eden Ji Seong-ho sahnede yer aldı. Görünen o ki, Trump Kuzey Kore meselesine büyük önem veriyor. CIA direktörü Mike Pompeo birkaç gün önce, Pyongyang'ın "sadece bir kaç ay içinde" ABD'yi vurabilecek menzile sahip bir nükleer füzeye sahip olabileceği endişesini dile getirdi. Trump, konuşmasında Amerikan kamuoyunu Kuzey Kore'ye karşı mı hazırlıyordu?

Trump Çin'den üç kez bahsetti, Çin ve Rusya'yı açıkça "rakipler" olarak nitelendirdi. Çin, Barack Obama döneminde bir ortak ve dostane rakip olarak görülüyordu. Trump yönetimi, Ulusal Güvenlik Stratejisi'nden Ulusa Sesleniş'e kadar geçen zamanda Çin'e yönelik olumsuz görüşünü artırmışa benziyor.

Trump, "nükleer silahlar"ın ve "muhteşem ordu"nun önemini bir kez daha vurguladı. Zaten bir süper güç olan ABD, hala daha güçlü bir ordu ve daha büyük savunma bütçelerinden bahsediyor. Trump ve ABD elitleri, aldıkları kararların dünyaya ne kadar zarar verdiğini düşünmek istemiyor gibi görünüyor.

Amerikan elitlerinin gözünde, ABD muhteşem ve dünyanın birçok ülkesi mümkün olan her yolla ABD'yi istismar etmeye çalışıyor, ABD ile sürtüşme ya da çatışma yaşanan ülkeler bu sürtüşme ve çatışmaların tek sorumlusu olarak kabul edilmeli, Kuzey Kore gibi bazı şeytani güçler ABD tarafından ortadan kaldırılmalı, Çin (ABD'nin en büyük ticaret ortağı) ABD çıkarları, ekonomisi ve değerleri konusunda hasmane bir rakip.

Washington, mevcut politikasının dünya çapında endişe yarattığını kabul etmek zorunda. ABD'nin ticarette korumacılık yanlısı eğilimleri ve Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesi bencillik olarak görülüyor. "Önce Amerika" politikasının uluslararası topluma fayda sağlayacağını savunmak, yaygın bir şekilde ikiyüzlülük olarak görülüyor. Son bir yıl içinde ABD'nin dünya istikrarını korumaya yönelik çabalarına pek tanık olmadık.

"Amerika'yı Yeniden Muhteşem Yap" söylemi diğer devletleri baskı altına alarak gerçekleştirilemez. ABD için son bir yıldaki tartışmalı başarılar, ülkenin uluslararası ilişkilerine zarar vererek elde edildi. Uluslararası toplumun ABD'ye karşı memnuniyetsizliği gitgide artıyor. Bu durum potansiyel olarak ülkedeki refahın sürdürülebilirliğini zedeliyor ve tehdit ediyor.

Trump'ın böbürlendiği bu konuşma, uluslararası endişelerin var olduğu bir ortamda yapıldı. ABD'li politikacılar bu endişeleri görmezden gelmeyi tercih edebilir ancak bunun ABD ulusal çıkarlarına bir faydası kuşkusuz olmaz. Uluslararası toplumun "Amerika'yı Yeniden Muhteşem Yap" sloganına destek vermeye isteksiz olması Washington'un başarılarını (eğer varsa) zayıflatacaktır.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.