&&&

Çin-ABD gerilimi bir ticaret savaşından fazlası - Global Times

"Çin-ABD ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar, Çin'in yükselişinin sorunsuz bir şekilde olmayacağını, ABD ve diğer ülkelerin buna karşı direneceği gösteriyor. Barışçıl bir yükseliş, düşündüğümüz kadar kolay olmayabilir."
Baş makale / Global Times (ÇKP yayını) / 23.03.2018

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithalata ek vergiler getirmeye yönelik planlarını açıkladı. Ardından Çin, 3 milyar dolar değerindeki ABD menşeli ürüne ek ithalat vergisi getirilmesinin planlandığını duyurdu. Bunun, Çin'in karşı önlemlerinin sadece bir kısmı olduğunu ve Amerikan tarım ürünlerinin hedef alınacağını düşünüyoruz. Çin-ABD ticari ilişkilerinin kötüleşeceği yönündeki korkuları yansıtan bir şekilde Perşembe ve Cuma günü borsalar dünya genelinde düştü.

Bu benzeri görülmemiş ticari sürtüşme, Trump yönetiminin Çin'i “stratejik bir rakip” olarak nitelendirmesinin ardından geldi. Bu sadece bir ticaret savaşı gibi görünmüyor. Çin'in, ekonomik kaynakları ve kalkınma fırsatlarını ABD'ye bırakması sağlamak ve ABD'yi sonsuza kadar büyük ve güçlü kılmak için ABD; Çin ve dünyanın geri kalanına kabadayılık taslıyor.

Ek vergi hamlesinin, müzakere masasında bazı kazançlar sağlamak için Trump'ın Çin'i baskı altına alma taktiğinden ibaret olduğuna inanan birkaç kişi olabilir. Ancak, Trump'ın arzuladığı kazanç çok daha büyük. Trump "Önce Amerika" söylemiyle, Çin’in ABD’yi geçerek en büyük ekonomi olma hakkı da dahil, her şeyi istiyor.

Çin taviz verip buna razı mı olmalı? Trump, Çin'in yüksek teknoloji firmalarını boğmak ve sermaye ile teknolojinin yeni merkezi olmasını engellemek isterken Çin'in geri adım atması mümkün değil.

Çin-ABD ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar, Çin'in yükselişinin sorunsuz bir şekilde olmayacağını, ABD ve diğer ülkelerin buna karşı direneceği gösteriyor. Barışçıl bir yükseliş, düşündüğümüz kadar kolay olmayabilir.

Çin daha rahat, endişelerden arındırılmış bir strateji benimsemeli. ABD ile ticari sürtüşmelerden kaçınmaya çalışacak olsa da, ABD Çin'in geleceğini yağmalamaya kararlıysa, Çin bu meydan okumaya karşılık vermeli.

Trump, ticari saldırıya başlamadan önce iyi bir şekilde hazırlandı çünkü bu anlaşmazlığın sonucu ara seçimleri ve ülke içindeki politik itibarını etkileyecek. Kendisini, Çin'i ehlileştirebilecek bir "kahraman" gibi göstermek istiyor.

Çin’in Trump'ı sert bir şekilde kınaması ve onun temelsiz gönül rahatlığını boşa çıkarması gerektiğine inanıyoruz. Trump'ın Çin'le ticaret savaşı başarısızlıkla sona erdiğinde ABD dersini alacak ve bu ders ABD'yi Çin'le bir başka ticaret savaşına başlamaktan uzun bir süreliğine caydıracak.

Sıradan Amerikalılar Çin ile bir ticaret savaşı istemiyorlar. Bir ticaret savaşı yoğunlaştığında ve ABD ekonomisine zarar verdiğinde, Trump karşıtı güçler onun yanlış politikalarını sandıkta düzeltecek.

ABD ile anlaşmazlıklar patlak verdiğinde Çin, Avrupa'yı kendi safına çekmeli ve izole edilmek yerine ABD'yi izole etmeye çalışmalı. Hedef, Trump yönetiminin Çin'e karşı pervasız ticaret politikasına darbe vurmak ve Çin'e karşı sert davranma dürtüsüne kapıldığı anlarda Washington'un iki kez düşünmesini sağlamaktır.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.