&&&

Venezüella'nın müttefikleri - CFR
R. C. Labrador / CFR / 05.02.2019

ABD ve sayıları gittikçe artan diğer bazı ülkelerin, adı pek bilinemeyen bir muhalefet figürünü Venezüella'nın geçici devlet başkanı olarak tanıma kararı, zayıflayan bu petrol ülkesinin önde gelen dış destekçilerini gündeme getirdi. Rusya, Çin ve Küba’nın sürekli desteği olmadan, Başkan Nicolas Maduro’nun hükümetinin uzun süre dayanması pek olası değil.

Rusya

Sosyalist bir güçlü lider ve ateşli bir ABD karşıtı olan Başkan Hugo Chavez'in, Rus savaş uçakları karşılığında 2.9 milyar dolarlık bir silah anlaşması imzaladığı 2006’dan bu yana Rusya Venezüella’nın en yakın müttefiklerinden biri oldu. Rusya bu ilişki sayesinde Venezüella'nın petrol varlıklarını piyasa fiyatlarının altında satın alabiliyor. İkili ilişkiler bugün oldukça önemli bir noktada:

Politik: Latin Amerika'da ve başka yerlerde ABD’nin nüfuzunu dengelemek isteyen Rusya için Venezüella stratejik bir siyasi dayanak olmaya devam ediyor. Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nde veto yetkisi olan beş daimi üyeden biri ve Venezüella’nın BM üyeliğinin askıya aslınmasına yönelik  herhangi bir kararı engelleme tehdidinde bulundu. Kremlin, Trump yönetiminin muhalefet lideri Juan Guaido'yu tanımasını kınadı, ABD ve müttefiklerini bir askeri müdahaleye karşı uyardı.

Askeri: 2000’lerin ortalarından bu yana piyade tüfeği, savaş uçağı, tank ve füze sistemleri de dahil olmak üzere ülkeye 10 milyar dolardan fazla satış yapan Rusya, Venezüella’nın en büyük silah tedarikçisi. İki ülke ortak askeri tatbikatlar da yapıyor, Rus jetleri ve savaş gemileri düzenli olarak ülkeye uğruyorlar. Kısa bir süre önce gerçekleştirilen bir güç gösterisi olarak, nükleer silah taşıyabilecek iki Rus bombardıman uçağı Venezüella'yı ziyaret etti.

Ekonomik: Moskova, 2017 yılının sonlarında 3 milyar dolardan fazla borcunu yeniden yapılandırarak Venezüella'yı kurtardı, Maduro hükümetinin diğer alacaklılara karşı yükümlülüklerini yerine getirmesini mümkün hale getirdi. Rusya’nın devlet destekli petrol devi Rosneft, Venezüella’nın en büyük dış destekçilerinden biri oldu ve gelecekteki petrol sevkiyatları karşılığında yaklaşık 2,5 milyar dolar borç verdi. Rosneft ayrıca, yakın bir süre önce ABD'nin yaptırım kararı aldığı Venezüella devlet petrol işletmesi PDVSA ile ortak petrol-doğalgaz projeleri yürütüyor ve PDVSA bağlı şirketlerinden Citgo’nun yüzde 49 hissesine sahip.

Çin

Ekonomik: Venezüella’nın diğer finansal koltuk değneği Çin. Pekin, Venezüella'daki sosyalist rejimi jeopolitik bir müttefik ve önemli bir ticaret ortağı olarak görüyor. Son on yılda Çin, gelecekteki petrol sevkiyatı karşılığında, çoğu kalkınma projeleri için Karakas'a krediler açtı. Maduro rejiminin Çin'e yaklaşık 13 milyar dolar borcu olduğu tahmin ediliyor. Çin, Venezüella ham petrolünün alıcısı olarak ABD ve Hindistan'ın ardından 3. sırada bulunuyor. Öte yandan, Başkan Şi Cinping, Venezüella’nın borçlarını yeniden yapılandırma isteğini reddetti ve bazı uzmanlar kredilerinin tam olarak geri ödenmesini garanti etmesi durumunda Çin'in Guaido’yu destekleyebileceğini düşünüyor.

Politik: Pekin son yıllarda Maduro'ya desteğini sürdürse de, bu destek büyük ölçüde Karacas’ın borç ödeme kapasitesine bağlı. Venezüella’nın ödemeleri geciktirmesi konusunda endişesi gittikçe artan Çin, muhalefet ile iletişim kanalları açtı. Yine de, Rusya gibi BM Güvenlik Konseyi'nde daimi bir koltuğu bulunan Pekin, Venezüella’nın siyasi meselelerine BM müdahalesi istemiyor.

Küba

Güvenlik: Bu ada ülkesi, Venezüella’nın Latin Amerika’daki ana siyasi destekçisi. Küba'nın, ordu içinde casusluk yapmak da dahil bir dizi istihbarat faaliyeti için Maduro rejimine çok sayıda güvenlik danışmanı ve askeri danışman sağladığı bildiriliyor.

Ekonomik: Chavez’in Küba’ya indirimli petrol satışı kararı aldığı 2000 yılından bu yana Küba Venezüella'ya yüzlerce doktor, hemşire, öğretmen, mühendis ve başka alanlarda uzmanlar gönderdi. 2017'de ülkedeki Kübalıların sayısı 15.000'e ulaşmıştı.

Ne olacağı ittifakların gücüne bağlı

Maduro'nun müttefikleri, yıllarca süren iç karışıklığa ve istifa etmesine yönelik artan uluslararası baskıya rağmen Maduro'nun iktidarı elinde tutmasını sağladı. Rusya, Çin ve daha az önemde olmakla beraber Küba'nın desteklerini geri çekme kararı alması Maduro rejiminin çöküşü anlamına gelebilir. Diğer taraftan, yardımlarını artırmaları ise Maduro iktidarının ömrünü uzatabilir. Venezüella'da neler olacağı Maduro’nun ittifaklarının gücüne bağlı.

tercumeodasi.org


Blogger tarafından desteklenmektedir.