&&&

ABD-Türkiye ittifakı korunmalı - Foreign PolicyMichael Singh, James F. Jeffrey / Foreign Policy / 19.03.2018

Vaşington'da Türkiye’yle ipleri koparma ve hatta Türkiye'ye yaptırımlar uygulama eğilimi kuvvetli. Nüfusunun yüzde 67'sinin Amerikalılara karşı olumsuz görüşe sahip olduğu Türkiye'de de bu duygunun karşılıklı olduğu açık.

Yine de Türkiye'yle yolları ayırmak ABD'nin kendi ayağına kurşun sıkması olur. Türkiye sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ibaret değil, Avrupa ile Orta Doğu ve Orta Doğu ile Rusya arasında tampon görevi gören bölgesel bir coğrafi ve ekonomik dev. Türkiye’yi Batı müttefiki olarak kaybetmek, Ortadoğu’yu Avrupa’nın eşiğine getirmek ve Rus nüfuzunun potansiyel sınırını Ortadoğu’nun kalbine taşımak anlamına geliyor. Türkiye aynı zamanda, hırsları ve nüfuzu Rusya ile olan ortaklığı ile birlikte büyüyen İran'ı dengelemek için en iyi ülke konumunda. ABD ve Türkiye arasındaki bağımlılık karşılıklı; ABD olmadan Türkiye'nin kaderi, Tahran ve Moskova’nın merhametine kalmış olur.

Resmi müttefiki ile bile ortak bir zemin bulmayı başaramayan ABD'nin, Suriye'de kararlı İran ve Rus direnişi karşısında askeri veya diplomatik herhangi bir hedefine ulaşacağını hayal etmek zor. Daha geniş açıdan bakarsak, ABD’nin Ortadoğu’da İran’a karşı koyma çabası ve Trump yönetiminin Rusya ve Çin’le küresel bir stratejik rekabet olarak nitelendirdiği durum, müttefiklere sahip olmayı gerektirecek. Taktiksel flörtleri ne olursa olsun Türkiye, İran'ın yayılmacılığına karşı ve tarihi/coğrafi sebeplerle Rusya’ya karşı temkinli olmaya devam ediyor. Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'nin Avrupa'ya doğru genişlemesi için cazip bir aday olmasına rağmen, Türkiye ve Çin arasında önemli ayrılıklar var. ABD ve Türkiye yollarını ayırırsa, Tahran, Moskova ve Pekin bunun sorumlusu değil, kesinlikle bundan çıkar sağlayanlar olacak.

Türkiye zorlu bir müttefik. Fakat ABD Orta Doğu’daki tüm zorlu müttefiklerinden uzaklaşacak olsaydı, hiç müttefiki kalmazdı. Erdoğan’ın değişken doğası ve ABD-Türkiye ilişkilerinde yıllardır biriken gerginlik göz önüne alındığında, Ankara ile ortak zemin bulmak kolay olmayacak ancak, gittikçe agresifleşen güçlerle stratejik bir rekabetin yaşandığı bir dünyada bunu yapmak zorunluluktur.

tercumeodasi.org

Blogger tarafından desteklenmektedir.