&&&

Trump Çin'in komünist rejimine odaklanarak dünyaya bir iyilik yaptı - The Washington PostHugh Hewitt / The Washington Post / 04.12.2019

Gazeteci-yazar William Safire 1990'ların başında, yirmi yıl önceki olaylar hakkında eski patronu Başkan Richard Nixon ile konuşuyordu. Sohbetin konusu Çin'di.

2009'da hayatını kaybeden New York Times köşe yazarı, “Nixon ölmeden önce kendisine - kayıt altında -, Amerikan halkını Çin'le ticaretteki artışın politik yararlarına ikna etmeye çalışırken fazla mı ileri gittik?” diye sormuştu. "Komünist dünyadaki bölünmeden istifade etmek için Çin kartını oynayan realist Nixon, üzüntüyle cevap verdi: Bir Frankenstein yaratmış olabiliriz.”

Nixon ve sonrasındaki başkanların -Başkan Trump hariç- yaptığı ya da razı olduğu şey, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ABD’ye eş bir süper güç statüsüne yükselmesi oldu. Başkan Şi Cinping, 50 yıl önce yaşayanlara paralel şekilde Amerika'ya karşı "Rusya kartını" oynuyor. Bu hafta Rusya, Vladimir Putin'in ülkesinin Uzak Doğu’sundan Şi’nin ülkesinin kalbine giden “Sibirya’nın Gücü” adlı doğalgaz boru hattını açtı.

Büyük petrol rezervlerine rağmen Rusya, kimilerinin söylediği gibi "nükleer silahlara sahip Suudi Arabistan" olmayabilir. Sorunlu demografisi Rusya'nın ikinci derece süper güç statüsünü sınırlandırıyor.

Trump'ın yaklaşık üç yıllık görev süresince, mesai arkadaşım Dennis Prager’ın dile getirdiği "anlaşmadan önce açıklık" şeklindeki bir genel kural önerisine vurgu yaparak ABD-Çin ilişkisini yeniden tanımladı.

Trump, Çin ve hırslarıyla ilgili olarak birçok konuya açıklık getirdi. 45. ABD Başkan ayrıca - özellikle büyük teknoloji firmaları için ama aynı zamanda NBA dahil Çin’le iş yapan tüm mal ve hizmet sağlayıcıları için- Pekin’de benimsenen değerler sistemi ile Washington’daki arasında derin farklar olduğuna ve bu ayrılıkların farkında olunması gerektiğine de açıklık getirdi.

Son haftalardaki gelişmeler, dikkatleri Şi’nin Çin’deki Uygur azınlık ile ilgili politikasına yoğunlaştırdı. Dünya aylardır Hong Kong protestocularının, Şi'nin seleflerinin Hong Konglulara (ve dünyaya) verdiği “bir ülke, iki sistem” sözünün tutulmasına yönelik riskli gayretlerini izliyor. Ve genel olarak Batı ve özellikle Amerikalılar, Çin Komünist Partisi'nin, sonu kaçınılmaz bir şekilde özgürlük ve hukuka çıkacak uzun bir yürüyüşte olmadığı gerçeğini nihayet gördü.

Henry Kissinger'ın Çin Üzerine, Graham T. Allison'ın Savaşa Mahkum ve Michael Pillsbury'nin Yüz Yıllık Maraton'u gibi popüler ve önemli kitapların da yardımıyla Trump, Çin'le rekabetin, Soğuk Savaş 2.0 şeklinde olmasa da, liderlik için topyekun bir savaşa oldukça benzediğine açıklık getirdi. Bu savaşın cepheleri teknolojinin her alanını, silah sistemlerini, Bilgi Çağı verilerini ve yapay zeka teknolojisini ve kültürel-uluslararası normlarını kapsamakta.

Bu durum, tamamen farklı bir şekilde olsa da, Nixon’ın 1972’de yaptığı kadar önemli bir atılım. Çin artık “yükselen” değil "yükselmiş" bir güç. Önümüzde, Trump'ın tipik yaygaracı ve patavatsız tarzıyla ama oldukça etkili bir şekilde açtığı yeni bir dönem var.

Çin’in hırsları ve Şi’nin dünyanın lideri ülke olmaya yönelik stratejik vizyonunda kullanabileceği araçlar göz önüne alındığında, Trump, en sert muhalifleri için bile büyük bir hizmet yaptı; yaşamın her alanında, her aşamada, her konuşmada Çin'i dikkate almalarını sağladı. Trump'ın yerini almaya aday olan kişiler için, kendi Çin politikalarını ilan etmek ve bunu çok detaylı bir şekilde yapmak artık bir zorunluluk.

Demokratlar, muhtemeldir ki Çin’in bir pazar olarak kalmasını tercih eden Silikon Vadisi'ndeki fon sağlayıcılarını üzmemek için, Çin hakkında konuşmaktan kaçınıyorlar. Pekin’le ilgili olarak uzun zamandır sağlanması gereken netliği getirmesi dahil, Trump'ın iyi icraatlar yaptığını kabul etmekten de nefret ediyor.

Çin Frankenstein’ın canavarı olmayabilir ama eski bir kültür ve köklü bir tarihe sahip olmasına rağmen tamamen yeni bir güç. Başkanlığa aday demokratların bu konuda bir planları olduğunu göstermeleri gerekiyor çünkü Şi'nin planı olduğu kesin.

tercumeodasi.org


Blogger tarafından desteklenmektedir.